Vybíráme z programu: Člověk v tísni na Foru 2000

Publikováno: 25. 9. 2017 Doba čtení: 4 minuty
Vybíráme z programu: Člověk v tísni na Foru 2000
© Archiv ČvT

Srdečně vás zveme na vybrané události konference Forum 2000, která proběhne v Praze 8. - 10. října, a doprovodného programu s názvem Festival Demokracie, jehož jsme též součástí. Podívejte se na akce, na nichž se s námi můžete potkat, a seznamte se se zajímavými hosty s pozoruhodnými životními příběhy, které jsme do Prahy při této příležitosti pozvali.

Promítáme filmy

Jeden z divácky nejúspěšnějších dokumentů letošního festivalu Jeden svět je o egyptském chirurgovi Básemu Júsifovi, který pověsil chirurgickou roušku na hřebík, založil si vlastní satirickou talk show a získal 30 milionů diváků. S měnícími se vládci v dynamickém období po Arabském jaru v Egyptě se také postupně zužoval prostor pro jeho vtipy a ironické komentáře.  

Film Škádlení Goliáše uvedeme v Langhansu 6. října od 19:00.

Facebooková událost ZDE. Film bude v originále s českými titulky.


10. 10. od 19:00 se přijďte podívat do Evropského domu, kde promítneme film Ukončit válku o mírovém procesu v Kolumbii, který ukončil půl století trvající občanský konflikt. Dokument doprovodí moderovaná diskuse s José Antequera Guzmánem, kolumbijským aktivistou nominovaným na Nobelovu cenu za mír. 

Facebooková událost ZDE. Film bude španělsky s anglickými titulky, debata ve španělštině, tlumočená do angličtiny.


Jíme a muzicírujeme s Krymskými Tatary

Večer 10. října vás srdečně zveme do Lounge Baru Galerie Mánes, kde budeme debatovat o současné situaci v oblasti lidských práv na Krymu v rámci diskusního a kulturně-uměleckého večera Krym, tři roky poté. Po ruské anexi není situace jednoduchá zejména pro Krymské Tatary, ve 40. letech stíhané a systematicky vysidlované Stalinem, a dnes znovu chycené v pasti nejistoty, co s nimi bude dál. Pozvání přijal kromě jiných samotný předseda Krymských Tatarů Refat Čubarov. Nabídneme také k ochutnání tradiční krymskotatarské pokrmy a zahraje též krymskotatarská kapela. Začínáme v 18:00, kapacita je omezena, proto přijďte raději včas.

Facebooková událost ZDE. Večer bude tlumočený do češtiny a angličtiny.


Mluvíme s tibetskými mnichy

Gatug Čhönphel je mnich a fotograf z indického Spiti. Jeho fotografie budou k vidění a zakoupení v Langhansu od 2. do 14. října. Na vernisáž výstavy spolu s debatou o tradiční himalájské komunitě se zastavte 9. října od 16:30. Moderovat bude Miroslav Pošta, český překladatel a odborník na Tibet, a zastaví se i Tibeťan Sonam Tsering, v němž v pěti letech rozpoznali duchovního učitele buddhistické linie Sakja. 

Facebookové události ZDE a ZDE.


Otevíráme téma porušování lidských práv ve Vietnamu

Necelý měsíc do voleb u nás vrcholí kampaně politických stran a sílí rétorika lídrů. Ve Vietnamu svobodná politická soutěž neexistuje. Vše podléhá moci Komunistické strany. Přesto se konají volby, v nichž je dokonce dovoleno kandidovat některým nezávislým kandidátům. Vietnamská lidskoprávní aktivistka Dinh Thi Phuong Thao, která pomáhala při kampaních nezávislých kandidátů při loňských volbách do vietnamského Národního shromáždění, přijíždí do České republiky popovídat o tom, co to znamená, jak moc je ve Vietnamu porušována svoboda, a co je proti tomu možné dělat. Spolu s ní přicestuje také jeden z hlavních nezávislých kandidátů ve zmíněných vietnamských volbách a kritik tamního autoritářského komunistického režimu. Přijďte se s nimi setkat a popovídat si o politické svobodě 6. října od 15:30 na Filozofickou fakultu (Celetná 20). 


Zajímá nás feminismus v Egyptě i na Kubě

Do Prahy přijedou dvě pozoruhodné ženy: Ileana Alvaréz je básnířka, esejistka a šéfredaktorka časopisu Alas Tensas, prvního feministického magazínu na Kubě. Poslechnout si ji můžete na panelové debatě v Goethe Institutu - Elections Landscape in Latin America 9. 10. od 15:45 do 17:15. Druhá žena, Nafísa as-Sabbágh, je známá egyptská novinářka a zakladatelka internetového časopisu “Egypťanky”, který má feministický náboj a k jeho cílům patří posilování přítomnosti žen v mediálním prostoru. Jejímu magazínu spolu s dalšími stovkami médií bylo v Egyptě, kde se významně zužuje prostor pro svobodná média, v posledním roce zakázáno vycházet. Promluví na uzavřené pracovní snídani 9. 10. od 8:00 na téma New / Old Middle East: What Next? v Žofínském paláci. 

Pro vstup na panelové debaty je potřeba se zaregistrovat na konferenci Forum 2000. 

V případě zájmu o účast na pracovní snídani s Nafísou můžete oslovit přímo organizátory konference.


Celý den jsme tu pro vás

Zastavte se za námi na stánek Člověka v tísni na náměstí Václava Havla 9.10. v rámci Festivalového pondělí. Budeme tam celý den, můžete se nás na cokoliv zeptat, a když zvládnete správně vyplnit náš kvíz, dostanete od nás dárek. Třeba se vám podaří odchytit i Šimona Pánka.

Facebooková událost ZDE.


Kompletní program Fora 2000 najdete ZDE.

Na konferenci se můžete registrovat do 29. září.

Vstup na všechny akce v rámci Festivalu Demokracie je zdarma a bez registrace. 

Autor: ČvT

Související články