Projekce filmu Vražedná pole na Srí Lance

Publikováno: 24. 4. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Projekce filmu Vražedná pole na Srí Lance
©

Sokolovská pobočka Člověk v tísni, o. p. s., pokračuje v promítání filmů v rámci projektu Promítej i Ty. V karlovarském klubu Crux se tentokrát bude promítat film Vražedná pole na Srí Lance. Kromě tohoto filmu v klubu vystoupí i exkluzivní host Jaroslav Machek, který je spoluzakladatelem cestovatelského festivalu Caminos a návštěvníkům klubu nabídne vyprávění o cestovaní po Srí Lance (dříve nazývaná Cejlon). Cestoval Machek představí i své fotografie z tohoto zajímavého asijského ostrova.

Po krátké přednášce bude následovat promítání, které nám ukáže druhý pohled na tento krásný kout země. Téma to není zrovna lehké, ale i neblahé události patří k historii této země.

Dvě desetiletí války s tamilskými separatisty na severu Srí Lanky ukončila brutální ofenziva srílanské armády v roce 2009. Film rekonstruuje události, které se odehrály během sto dvaceti dní krutých bojů. Přináší důkazy o válečných zločinech srílanské vlády. Podle svědectví a videonahrávek, se kterými pracují autoři dokumentu, se zdejší civilní obyvatelstvo stalo obětí cíleného bombardování a poprav. Masakry desetitisíců lidí se navíc odehrály v oblastech, které měly být podle oficiálních vyjádření státních představitelů takzvaně bezzásahové. Film přináší šokující svědectví, jehož věrohodnost se srílanská vláda snaží zpochybnit.

Přednáška a projekce filmu se uskuteční ve čtvrtek 30. dubna 2015 v karlovarském klubu Crux od 19 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Autor: Nikola Florianová, Terénní sociální pracovnice