Projektovou výukou ke klimatickému vzdělávání? Stáhněte si zdarma novou metodickou příručku

Publikováno: 15. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Projektovou výukou ke klimatickému vzdělávání? Stáhněte si zdarma novou metodickou příručku
© Foto: Unsplash

Kolektiv autorů pod křídly vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni vydal čerstvou metodickou příručku, která poslouží zejména učitelům středních škol, ale i 2. stupni základních k inspiraci a správnému nastavení projektové výuky ve vzdělávání – se zaměřením na témata klimatické změny. 

Jak začít s projektovou výukou, aby splnila všechna očekávání, cíle a navíc žáky a studenty bavila? A jak díky ní rozvíjet povědomí o klimatické změně a nadchnout studenty pro environmenální témata?

V nové metodické příručce s jednoduchou a přehlednou grafikou na 114 stranách najdete:

  • Co je (a co už není) projektové vyučování?
  • Jak s projektovou výukou začít, na co si dát pozor?
  • Konkrétní metody pro přípravu, realizaci a hodnocení projektů – včetně osnovy
  • Proč vsadit na projektovou výuku právě v klimatickém vzdělávání?
  • 6 případových studií = ukázek realizovaných školních projektů z různých škol na téma klimatické změny

A mnoho dalších tipů, zkušeností a zdrojů inspirace.

křížem krážem projektovou výukou s odborníky

Úvodu do teorie projektové výuky, s názvem „Křížem krážem projektovou výukou“, se ujala autorka Nataša Mazáčová, odborná mentorka učitelů, řešitelka rozvojových projektů MŠMT a specialistka na rozvoj pedagogických dovedností.

Kapitole „Projektová výuka v klimatickém vzdělávání“ se věnuje Jan Činčera, docent z Katedry environmentálních studií Masarykově univerzitě v Brně a specialista na environmentální výchovu a její evaluaci. Osvětlí, jak přirozeně vést žáky k environmentálně odpovědnému chování i proč jsou právě projekty naprosto klíčovou metodou výuky klimatických témat.

Příručka byla vytvořena spolu s učiteli pro učitele. Doufáme, že popisy školních projektů pro vás budou motivací pustit se s žáky do podobných či zcela originálních vlastních aktivit,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka vzdělávacích projektů a jedna z editorek publikace.

Příklady školních projektů na téma klimatické změny

Mezi 6 ukázkami realizovaných projektů najdete projekty z těchto škol: Gymnázium Přírodní škola, Gymnázium Na Zatlance, Gymnázium Jana Keplera, Slezské gymnázium Opava, Gymnázium Frýdlant a Scio škola Praha 6.

Dozvíte se, jak v rámci výuky vznikly třeba „klimabudky“, jak dopadl projekt na téma emise, anebo studentská klimatická expedice na Kokořínsko.

* Materiál vznikl za finanční podpory Evropské komise a České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Za obsah materiálu nese odpovědnost organizace Člověk v tísni, o.p.s. Informace zde uvedené nejsou oficiálním stanoviskem Evropské unie a Ministerstva zahraničních věcí České republiky.


Autor: Vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni

Související články