Propusťte Oleha Sencova, žádá EU Rusko v den zahájení fotbalového mistrovství světa

Publikováno: 14. 6. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Propusťte Oleha Sencova, žádá EU Rusko v den zahájení fotbalového mistrovství světa
© Foto: Kyiv Post

Evropský parlament dnes přijal rezoluci, v níž žádá “okamžité a bezpodmínečné” propuštění Oleha Sencova a “všech dalších nelegálně zadržených ukrajinských občanů v Rusku a na Krymu”.

Vězněný ukrajinský režisér Oleh Sencov drží hladovku už druhý měsíc. Odmítá přijímat potravu, dokud Rusko nepropustí všech 64 ukrajinských politických vězňů, které drží na svém území. Ztratil pětinu váhy a přesto, že dostává nezbytnou dávku glukózy, bude mít jeho hladovění podle lékařů už velmi brzy nezvratné důsledky.


Sencov vyhlásil hladovku přesně před měsícem, 14. května. Dnes v Rusku začíná fotbalové mistrovství světa 2018. Na zemi, která systematicky porušuje lidská práva, stíhá, vězní a napadá kritiky režimu a v rozporu s mezinárodním právem okupuje území cizího státu, se nyní upírá pozornost milionů lidí z celého světa. Slavnostní zahájení a konání mistrovství světa ve fotbale ale nesmí sloužit ke skrývání a legitimizaci porušování lidských práv v Rusku. Naopak, tato porušování by měla být jednoznačně odsouzena.

Vítáme proto dnes schválenou rezoluci Evropského parlamentu, která kromě propuštění Sencova požaduje, aby s vězni bylo zacházeno v souladu s mezinárodními normami, a aby byl všem zadržovaným zajištěn přístup k právním poradcům, k rodinným příslušníkům a k adekvátní zdravotní péči.

Věznění Sencova a dalších ukrajinských občanů, kteří odmítají ruskou anexi Krymu, není zdaleka jediným problémem současného Ruska v oblasti ochrany důstojnosti, svobody a práv člověka. Potlačovány jsou nenásilné protesty proti korupci; lidé, kteří vyslovují nesouhlas s politikou Kremlu, jsou zastrašováni nebo svévolně zadržováni; ve věznicích dochází k mučení. Místní nevládní organizace a média, která přijímají finanční prostředky ze zahraničí, jsou v Rusku označována za “zahraniční agenty”. Mimořádně vážná je situace v Čečensku, kde jsou s posvěcením tamní vlády stíháni, mučeni a zabíjeni homosexuálové. Na základě vykonstruovaného procesu je vězněn také Ojub Titijev, ředitel čečenské pobočky Memorialu, jedné z nejvýznamnějších organizací upozorňující na porušování lidských práv a chránící oběti tohoto porušování.

Ruské státní orgány by měly neprodleně propustit Oleha Sencova na svobodu a stejně tak všechny ukrajinské občany nelegálně držené na území Ruska, na východě Ukrajiny a území okupovaného Krymu. Stejně tak by měl být zproštěn všech obvinění Ojub Titijev. Se všemi vězni musí být zacházeno v souladu s mezinárodním právem a Ruskem ratifikovnými mezinárodními úmluvami a musí jim být zajištěn přístup k právní a lékařské pomoci. Musí být neprodleně zastaveno mučení ve věznicích.

---

Člověk v tísni spolupracuje s obránci lidských práv, nezávislými novináři a členy občanské společnosti v Rusku od roku 2009. Zaměřujeme se zejména na podporu nezávislých novinářů a představitelů občanské společnosti – ať už se jedná o nevládní organizace, neformální iniciativy nebo aktivní jednotlivce. Pro tyto skupiny ve spolupráci s ruskými partnery pravidelně organizujeme vzdělávací programy v oblastech, jako je například investigativní žurnalistika, videoaktivismus či využití nových médií.

Organizujeme rehabilitační pobyty pro lidskoprávní aktivisty a nezávislé novináře, kteří se dlouhodobě ocitli v hledáčku bezpečnostních složek státu a docházejí jim psychické i fyzické síly nebo utrpěli zdravotní újmu v důsledku pobytu ve vězení. Zároveň také poskytujeme přímou pomoc politicky perzekvovaným, v odůvodněných případech přispíváme na právní služby, zdravotní výdaje či materiálně podporujeme rodiny uvězněných.

V Česku a dalších zemích Evropské unie organizujeme řadu promítání, debat a veřejných akcí, které upozorňují na případy porušování lidských práv v Rusku. Jsme také jedním ze spoluzakladatelů Evropsko-ruského fóra občanské společnosti, platformy sdružující nevládní organizace z Ruska a ze zemí Evropské unie.


Čtěte více:

Oleh Sencov drží v ruském vězení hladovku. Žádá propuštění politických vězňů

Propusťte Oleha Sencova!


Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka, Centrum pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420 770 101 144 

Autor: ČvT

Související články