Provozovat kulturní centrum pro děti na sídlišti je boj

Publikováno: 28. 2. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Provozovat kulturní centrum pro děti na sídlišti je boj
© Foto:

Radnicím se investice do dětí na sídlištích nevyplatí. To byl jeden ze závěrů diskuze na téma rozvoje kultury a zájmových center pro děti a mladé lidi na sídlištích, kterou otevřela pražská premiéra dokumentárního filmu Mezi panelama režiséra Josefa Fišera. „Vedení městských částí samozřejmě raději finančně podpoří stavbu nové budovy na zelené louce než už existující nebo teprve plánované sídlištní kulturní centrum," konstatoval Jan Mareš, zastupitel Prahy 11, kde se nalézá jedno z největších pražských sídlišť Jižní Město.

„Jako opoziční zastupitel jsem v nelehké situaci. Prosazovat zájmy, jako jsou tyto, není jednoduché. Obzvlášť nyní. Momentálně se potýkáme s tím, že je naše radnice, potažmo městská část, rozkradená," dodává.

S výší příspěvků není spokojeno právě Kulturní centrum Zahrada, které svoji činnost na sídlišti pražské jedenáctky zahájilo v roce 2001. „Částka, kterou radnice přispívá Zahradě na provoz, se za poslední rok výrazně snížila," říká David Kašpar, který z centra odešel v dubnu loňského roku. Tehdy měla Zahrada příspěvek ve výši sedmi milionů korun, ten letošní se pohybuje jen okolo pěti.

Radikální škrty v rozpočtu pro KC Zahrada se už nyní projevily snížením počtu zájmových kurzů. „Zmizely i ty, které jsme nově zavedli, nebo teprve rozjížděli ke konci mého působení, což mě mrzí nejvíc," říká Kašpar. „V současnosti nevidím na vedení městské části, že by měla vůli podporovat kulturu na chodovském sídlišti," dodává. V panelovém domě přitom podle statistik vyrůstá každé třetí pražské dítě. „Chodila jsem hrát na flétnu, ale kroužek se nám nejdřív přesunul na naši základní školu, potom se úplně zrušil," říká osmiletá Jana Karlová.

Celý článek včetně ankety naleznete zde.

Autor: Kateřina Chvátalová, článek vyšel v Pražském deníku