Průvod v bílém přešel přes Karlův most

Publikováno: 19. 3. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Průvod v bílém přešel přes Karlův most
©

Přes Karlův most včera v Praze prošel průvod několika desítek lidí s bílými deštníky balónky a květinami, jehož cílem bylo podpořit kubánské hnutí Dam v bílém (Damas de Blanco)a lidská práva na Kubě.

Krátkým projevem ho zahájil Tomáš Halík a své požehnání mu udělil biskup Václav Malý. V kostele sv Tomáše na Malé straně pak program pokračoval bohoslužbou a panelovou debatou o tom, co se na Kubě v posledních letech změnilo a co naopak ne.

Dámy v bílém (Damas de Blanco) je sdružení žen na Kubě, které se v Havaně pravidelně setkávají a bíle oblečené s bílými květy upozorňují na porušování lidských práv na Kubě. Dámy v bílém, původně ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů, se začaly pravidelně scházet po vypuknutí tzv. Černého kubánského jara, kdy bylo v březnu 2003, zatčeno a následně odsouzeno k vysokým trestům vězení 75 disidentů a odpůrců režimu. Tito vězni byli již propuštěni, ale k porušování práv a svobod na Kubě stále dochází. Proto i Dámy v bílém jsou neustále aktivní a jejich pravidelná setkání mají za cíl upozorňovat na politické represe na ostrově.

Akci pořádala Komise pro Kubu působící při Synodní radě Českobratrské církve evangelické (ČCE) ve spolupráci s Člověkem v tísni a Farností sv. Tomáše v Praze na Malé Straně.

 

Fotogalerie z akce.

Autor: Adéla Pospíchalová