První ročník Zpoza klece festu oživil atmosféru rochlického sídliště

Publikováno: 20. 11. 2015 Doba čtení: 5 minut
První ročník Zpoza klece festu oživil atmosféru rochlického sídliště
©

Ustanovit konečný termín akce s názvem Zpoza klece fest na sobotu 3. října se ukázalo jako dobrá volba. Sluníčko probarvovalo žloutnoucí listí na stromech rostoucích před NZDM V Kleci již od časného rána a předpověď počasí slibovala až 20 stupňů. Další dny mělo přijít ochlazení a tak se festival jevil jako příjemná tečka za doznívajícím babím létem.

Hezké počasí se pozitivně promítlo i na účasti. Již od dvanácti hodin rejdily v okolí klubu hloučky zvědavých dětí velmi často v doprovodu svých rodičů. Krátce po dvanácté hodině (oficiálním začátku akce) se z připravených reprobeden začala ozývat hudba. Současně se zprovozněním aparatury začali liberečtí writeři zkrášlovat počmáranou šeď nedalekého betonového podchodu a tak se do hiphopových beatů občas vmísily chrastivé zvuky, charakteristické pro proklepávání sprejů. Beton začal ožívat podobně jako klub a jeho bezprostřední okolí. Na jindy ospalém sídlišti Rochlice právě začal Zpoza klece fest.

V jednu hodinu byl rozbalen stánek s facepainting, což nezůstalo bez povšimnutí zejména u mladších návštěvníků. Stánek byl během několika minut v obležení nedočkavých dětí, které se pod zkušenou rukou výtvarnice Veroniky měnily na pejsky, kočičky anebo batmany. S příchodem žonglérů ze spolku Cirko Minimo začal žonglovací workshop. Malí i velcí, žongléři začátečníci i žongléři pokročilí obsadili travnatý plácek před klubem a zkoušeli se zde za pomoci flowersticků, kuželek a míčků seznamovat s nekompromisními zákony gravitace. V půl třetí, když bylo v okolí i vně klubu dostatek návštěvníků, objevily se na travnatém pódiu tři nejisté postavy. Po pár výzvách a přemlouvání se nakonec chopily mikrofonů a keyboardu. Blok živé hudby byl otevřen romskou tradiční muzikou. Klávesy, za kterými stál „borec z klubu“ Patrik, dodávaly charakteristickým tklivým romským melodiím vycházejícím z úst dvou vokalistek příjemné popové aroma.

Fotografie z celého dne si můžete prohlédnout ZDE.

Krátce před třetí hodinou uvolnilo trio místo dalšímu interpretovi, jímž byl Mr. O. Jeho svérázné vystoupení bylo pro nás jako pořadatele, ale i pro většinu přihlížejících velkým překvapením. Tvrdej, lehce vulgární pouliční rap se sociálně kritickými texty, mezi jejichž tématy se mihla i kritika lichvářů přijala většina posluchačů se zájmem a někteří dokonce i s nadšením.

Na muzikantské duo z kapely Loopstation řady přihlížejících sice trochu prořídly, nicméně kvalitu jejich produkce tento nepříjemný fakt neohrozil. Beatboxer Schwabik vytvářel svými ústy chytlavé beaty, které za pomoci kouzelné krabičky (které se říká loop station) nahrával a poté převáděl do smyček. Výsledkem byla meditativní tepavá hudba, kterou svým nádherným vokálem dekorovala zpěvačka Rebella yela. Během vystoupení tohoto muzikantského dua byl vedle stanoviště s facepainting započat sítotisk workshop. Těch několik málo trik, které byly pro potřeby workshopu zakoupeny, bylo do půl hodiny pryč, a tak kdo byl v ten správný čas na správném místě, odnesl si z festivalu krom kulturního zážitku i ošacení s logem klubu.

Hodinová pauza mezi interprety byla vyplněna breakdance exhibicí vedenou bývalým mistrem republiky v breakdance Žajdlíkem. Krátce po exhibici, která se konala v klubu, proběhl v okolí podchodu (v tu dobu z větší části vyzdobeného díly účastníků graffiti jamu) trochu chaotický a intenzivní graffity workshop. Návštěvníci se na přichystané spreje doslova vrhli, a během deseti minut stačili na vymezeném místě „označkovat“ nejen stěny, ale i schody a zábradlí.

V půl šesté se chopil mikrofonu rapper Cafone. Cafone, který začínal před více jak deseti lety se současnou ikonou libereckého rapu (Paulie Garand) v kapele Al dante, je starý rapový kmet a tak, i když byl na travnatém pódiu sám, odrapoval svůj set s jistotou a přehledem. Během Cafoneho vystoupení se sešeřilo, a tak nastal čas ukončit nejen žonglovací workshop, ale i graffity jam a dokonce i u dětí tolik oblíbené malování na obličej.

Závěr festivalu tedy náležel již pouze hudební produkci, o kterou se postarala partička Sitcome a headlineři festivalu liberečtí Zpoza rýmu. Oba spolky předvedly velmi slušné sety napěchované vším, co k pouličnímu rapu patří. S příchodem večera se lehce obměnilo i publikum, kdy menší děti s rodinami vystřídali spíše fanoušci zmíněných uskupení a starší mládež. "V noci je tma narkomani maj tah, v noci je tma bezdomovci maj hlad, noc patří démonům malý velký maj strach..." zarapovali do tmy prozářené pouliční lampou Zpoza  rýmu svůj poslední hit, po kterém následoval potlesk a po několika minutách i žonglérská exhibice, o kterou se postarali Cirko Minimo. Mimo kejklí s luminiscenčními flowersticky sklidila největší pozornost artistka, která prováděla akrobatické kousky se světelnou obručí. Na závěr nesmělo chybět vizuálně působivé plivání ohně.

Po skončení oficiálního programu se zcela spontánně a neplánovaně rozvířila v útrobách klubu diskotéka, na které vydrželi poslední návštěvníci akce trsat až do devíti hodin.

Po celou dobu Zpoza klece festu měli příchozí možnost pocítit přátelskou a bezkonfliktní atmosféru. S radostí tak můžeme oznámit, že cíl, který jsme si vytkli a který zněl: Vdechnem život sídláku, byl splněn. Během celé akce byly otevřeny všechny běžně dostupné prostory NZDM V Kleci. Možnosti prohlídnout si prostředí, ve kterém mohou děti a mládež aktivně trávit svůj volný čas, využili nejen rodiče klientů a noví zájemci o služby klubu, ale také obyvatelé sídliště a ostatní veřejnost.

Velmi nás potěšila návštěva pana Romana Toráka ze společnosti Král placek, který nám přišel vyjádřit poděkování za naší činnost. Za dar v podobě několika placek s logem klubu moc děkujeme. Naše upřímné díky si zaslouží nejen návštěvníci, kteří pomohli vytvořit úžasnou atmosféru, ale i všichni ti, kteří se na akci aktivně podíleli. V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat Nadaci Euronisa, díky jejíž finanční podpoře jsme tento skvělý festiválek mohli zrealizovat.

Nadšení z podařené akce přetrvává, a tak se budeme my i vy moci na Zpoza klece fest těšit zase za rok.

Sociální služba NZDM V Kleci je realizována za finanční podpory Libereckého kraje.

Autor: Martin Grosman, pracovník NZDM V Kleci