Rada Evropy udělila cenu Václava Havla do Ázerbájdžánu. Další kroky musí následovat

Publikováno: 30. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Rada Evropy udělila cenu Václava Havla do Ázerbájdžánu. Další kroky musí následovat
©

Praha, 30.září 2014 - Obhájce lidských práv známý svým bojem za právo na svobodné a férové volby, Anar Mammadli z Ázerbájdžánu, získal cenu Václava Havla, kterou letos podruhé udělilo Parlamentní shromáždění Rada Evropy (PACE) ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

„Jsme rádi, že cena putuje do Ázerbájdžánu. Vnímáme to jako závazek, že se Rada Evropy a její parlamentní shromáždění bude porušování práv této zemii zodpovědně věnovat a bude vytvářet tlak, aby byl Anar Mammadli, a s ním dalších asi sto ázerbájdžánských politických vězňů, propuštěn,“ říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni.

 Rada Evropy dohlíží na dodržování lidských práv a svobod, její nejznámější institucí je Soud pro lidská práva ve Štrasburku. Od letošního května předsedá Ázerbájdžán Výboru ministrů Rady Evropy, což se vzhledem k očividnému pošlapávání hodnot a principů tohoto “hlídacího psa” evropské demokracie setkalo s velkou vlnou kritiky. Od převzetí předsednictví se navíc situace na poli lidských práv v zemi zhoršila a došlo k velké vlně zatýkání a represí vůči kritikům režimu.

Člověk v tísni se přidává k výzvě prestižního německého think-tanku European Stability Initiative (ESI), který požaduje, aby aktivity ázerbájdžánského předsednictví v Radě Evropy byly až do propuštění Anara Mammadliho bojkotovány, byla ustavena nezávislá komise, která by prošetřila případy dalších politických vězňů (seznam ke stažení zde), a aby členské země tvrdě vyžadovaly povolení vstupu pozorovatelů do věznic. (Znění výzvy ESI naleznete zde.) „Je třeba, aby Rada Evropy přijala vůči své předsednické zemi principiální postoj a pokrytecky nepřehlížela porušování lidských práv v Ázerbájdžánu,“ dodává Pospíchalová.

Politickým vězňům v Ázerbádžánu se bude věnovat happening na náměstí Míru, kde v úterý 14.října bude od 14:00 do 17:00 postavena symbolická cela, která připomene osudy aktivistů, obhájců lidských práv, nezávislých novinářů, opozičních politiků a dalších, kteří za svůj kritický postoj musí svůj čas trávit ve vězení.

Anar Mammadli byl letos v květnu odsouzen k pěti a půl letům vězení za údajné krácení daně, nelegální obchodní aktivity a zneužití svého Centra pro monitorování voleb a demokracii k falšování výsledků voleb. Mezinárodní pozorovatelé se shodují, že se jednalo o vykonstruovaná obvinění a Anara řadí mezi vězně svědomí, kterých je podle mezinárodních pozorovatelů v Ázerbájdžánu asi sto.

 

Pro další informace kontaktujte:

Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni

tel.: 608 527 312; mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

Autor: Adéla Pospíchalová