Radost nad propuštěním 15 politických vězňů v Ázerbájdžánu

Publikováno: 18. 3. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Novinář Rauf Mirqadirov
© ČvT archiv

My, níže podepsaní členové koalice Sport for Rights, vyjadřujeme svou radost nad propuštěním 15 politických vězňů v Ázerbájdžánu. Obránce lidských práv Rasul Džafarov, zakladatel kampaně Sport for Rights, opustil 17. března areál bakuské věznice číslo 10, kde strávil 593 dní, neprávem omezen na svobodě. Tentýž den vynesl Evropský soud pro lidská práva v jeho případě rozsudek, označující Džafarovovo zatčení a věznění za politicky motivované.

Džafarov je jedním ze 14 politických vězňů, kteří byli dekretem prezidenta 17. března omilostněni. Dalšími omilostněnými jsou novináři Parviz Hašimli, Hilal Mammadov a Tofig Jagublu, obránci lidských práv Taleh Chasmammedov a Anar Mammadli, aktivisté z hnutí NIDA Rašadat Achundov, Mahammad Azizov a Rašad Hasanov, bloggeři Siradž Karimli a Omar Mammadov, bývalý politik Akif Muradverdijev, opoziční politik Nemat Penahli a aktivista opoziční strany Musavat Jadigar Sadigov.

Další politický vězeň, novinář Rauf Mirkadirov, byl rovněž propuštěn 17. března poté, co bakuský odvolací soud změnil jeho trest z původních šesti let odnětí svobody na podmíněný pětiletý trest. Mirkadyrov byl nespravedlivě vězněn od dubna 2014 na základě politicky motivovaných obvinění.

“Cítíme ohromnou úlevu za všechny propuštěné, včetně Rasula Džafarova, který byl zatčen v srpnu 2014 poté, co inicioval kampaň poukazující na porušování lidských práv v Ázerbájdžánu. Avšak v první řadě nikdo z těchto patnácti lidí neměl vůbec být uvězněn. Kromě toho další desítky lidí jsou v Ázerbájdžánu nespravedlivě vězněny nadále. Tito lidé musejí být okamžitě propuštěni a tato praxe politicky motivovaných zatýkání musí skončit”, říká Rebecca Vincent, koordinátor kampaně Sport for Rights.

Ačkoli je propuštění těchto politických vězňů krok správným směrem, zdůrazňujeme, že v první řadě tito lidé neměli strávit ve vězení jediný den. Zároveň desítky dalších zůstávají v ázerbájdžánských vězeních, včetně novinářů Chadídži Ismajelové a Sejmura Haziho, právníka Intigama Alijeva, aktivisty Ilkina Rustamzadeho a vůdce opozičního hnutí REAL Ilgara Mammadova, jehož propuštění nařídil i Evropský soud pro lidská práva.

Opakujeme proto výzvu k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů. Vyzýváme mezinárodní společenství k pokračujícímu tlaku na ázerbájdžánský režim, aby osvobodil všechny politické vězně a přistoupil k reformám, které by zlepšily zoufalou situaci v oblasti lidských práv.

Podporující organizace:

ARTICLE 19

Civil Rights Defenders

Committee to Protect Journalists

Člověk v tísni

Freedom Now

Front Line Defenders

Helsinki Foundation for Human Rights

Human Rights House Foundation

Index on Censorship

Institute for Reporters’ Freedom and Safety

International Federation for Human Rights (FIDH)

International Media Support

International Partnership for Human Rights

NESEHNUTI

Netherlands Helsinki Committee

Norwegian Helsinki Committee

PEN America

Platform

Polish Green Network

Reporters Without Borders

World Organisation Against Torture (OMCT)

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články