Reagujeme na potřeby vysídlených lidí z Náhorního Karabachu

Publikováno: 3. 1. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Visiting REACT beneficiaries with ECHO rep
© Foto: Shushanik Nersesyan

Člověk v tísni působí v Arménii již řadu let. Ve své práci se zaměřujeme mimo jiné na pomoc lidem nejvíc ohroženým konfliktem v Náhorním Karabachu, ať už se potýkají s jeho následky nebo se snaží uniknout chudobě. Abychom mohli efektivně pomáhat, spojili jsme své znalosti a kapacitu v roce 2020 s organizacemi ACTED, AASW a Mission Armenia.

Díky finančním prostředkům EU poskytnutých Úřadem pro humanitární pomoc a civilní ochranu realizujeme ve všech arménských regionech projekt s názvem "REACT: Okamžitá humanitární pomoc pro obyvatele Arménie zasažené konfliktem". REACT se snaží zajistit potřeby civilistů prostřednictvím psychosociální podpory, odborného vzdělávání a pomoci v podobě poukázek.

Od začátku projektu poskytla organizace ACTED, jakožto člen konsorcia složeného z organizací Člověk v tísni, AASW, Mission Armenia a ACTED, poukázky 6 801 Arménům v regionech Gegharkunik, Lori, Tavush, Shirak Aragatsotn, Vayots Dzor a Syunik.

Museli si najít nový domov

Narine je jednou z mnoha lidí, kteří tuto pomoc využili. Její rodina dostala poukázky na potraviny, hygienické potřeby, vybavení domácnosti a další. Před konfliktem v Náhorním Karabachu žili v provincii Kashatagh. Narine se s manželem a dětmi ve věku jednoho a čtyř let přestěhovala do Gorisu. Podpora v podobě poukázek byla pro Narine a její rodinu velkou pomocí, protože si mohli nakoupit tolik potřebné základní věci.

Sofia je další vysídlenou osobou, které jsme pomohli překonat obtíže způsobené konfliktem. Je to bývalá učitelka dějepisu a během více než deseti let života v Kashataghu v Náhorním Karabachu chovala včely. Když byla nucena opustit svůj domov, přestěhovala se se čtyřmi dětmi do Gorisu. Životní podmínky její rodiny jsou těžké, ale Sofia se snaží ze všech sil, aby všechny uživila. Díky poukázkám poskytnutým organizací ACTED si mohli nakoupit trvanlivé potraviny v supermarketu, které jsou pro ně velmi důležité. 

Sofia také v rámci projektu REACT absolvovala včelařský kurz, aby si rozšířila znalosti z oblasti svého řemesla. Ačkoli má se včelařením zkušenosti, říká, že toto školení bylo skvělou příležitostí k osvěžení informací a navázání kontaktů s dalšími odborníky. Člověk v tísni podpoří Sofii pořízením včelích úlů – ty jsou nezbytné pro to, aby mohla zvýšit svoji produkci a prodej medu.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Shushanik Nersesyan

Související články