Reuters: Češi jsou chycení v dluhové pasti, přestože ekonomika roste

Publikováno: 14. 12. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Reuters: Češi jsou chycení v dluhové pasti, přestože ekonomika roste
© Foto: CreditRepairExpert

Robert Muller z Reuters si všímá evropské anomálie: České republiky s bezmála jedním milionem obyvatel země v exekuci. Ukazuje na běžné občany, kteří jsou dnes po uši v dluzích kvůli malým úvěrům, které si vzaly před několika lety. Podobných příkladů jsou stovky tisíc. 

"Na konci roku 2017 bylo 863 tisíc Čechů - téměř 10 procent dospělé populace - vystaveno nejméně jednomu exekučnímu případu. To znamená, že jejich příjem nad zákonné minimum může být přesměrován na pokrytí dluhů a poplatků, z nichž polovina byla vystavena čtyřem nebo více exekucím. "

"Problematika dluhu má ale také reálné politické důvody. Drsné zacházení s dlužníky zvýšilo v chudých oblastech u německých hranic podporu krajní pravice i levice. Například Ústecký kraj, kde 18 % lidí čelí alespoň jedné exekuci, je významnou voličskou základnou komunistů," uvádí zpráva Reuteru. 

Podle Daniela Hůleho je velmi důležité, aby lidé znali své možnosti a dozvěděli se, jak své problémy mohou řešit. V České republice je spousta firem, které se zaměřují na bezbranné lidi a nasávají je do celoživotního dluhového otroctví. Cíleně tak profitují na bídě jiných lidí.

Přečtěte si celý článek ZDE

Autor: Anna Munter, PIN and Robert Muller, Reuters

Související články