Revolving se vyplatí!

Publikováno: 15. 4. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Revolving se vyplatí!
©

Je libo půjčka? Úvěr? A co takhle třeba revolvingový úvěr? Občas si do naší kanceláře v Mojžíři najdou cestu klienti, kteří buď neodolali touze koupit si něco, na co jejich rodinný rozpočet nestačil nebo potřebovali umořit dřívější dluh, a tak si „vzali půjčku“. Nebankovní půjčku.

Zkusíme pominout úroky, za které by se nemusel hanbit kdejaký lichvář, a rozhodčí doložky, které již předem zaručí úspěch na straně věřitele, a zaměříme se na produkt zvaný revolvingový úvěr. Dle dostupných informací se jedná o krátkodobý obnovující se úvěr. Možná by stálo za zváženou, co vlastně znamená „krátkodobý“? Půl roku, rok nebo tři?

Nesuďme. Přemýšlejme.

Vynecháme úvahy o tom, proč a kdy je „správné“ vzít si půjčku. Zdali je vůbec „správné“ žít na splátky. Pouťová atrakce, ruské kolo. Sedíte na jedné ze sedaček, nemůžete vystoupit, protože nikdy nezastaví. Asi takhle funguje revolvingový úvěr.

Nejmenujme.

Na českém trhu je bezpočet nebankovních společností poskytujících půjčky, zaměříme se na jednu z nich, nebudeme jmenovat.

Vezmeme si revolvingový úvěr, řekněme ve výši 7.000,-Kč. Ve skutečnosti nám bude poskytnu úvěr ve výši 25.032,-Kč, z čehož nám skutečně bude vyplaceno jen oněch 7.000,-Kč. Zbytek, tedy 18.032,-Kč, zůstane věřiteli jako smluvní odměna za poskytnutí úvěru. A jelikož se jedná o obnovující se úvěr, nezapomeňme si všimnout, že sjednaná odměna za poskytnutí dalšího revolvingu je 10.156,-Kč, RPSN úvěru je 161,36% a splaceno budeme mít za 42 měsíců. Ale pozor, za 24. splátku nám bude odměnou poskytnutí dalšího revolvingu, který jsme si sjednali ve výši 14.304,-Kč, nezapomeňme však na výši odměny. Na účet tedy obdržíme 4.148,-Kč. Pokud jsme nějakou splátku neuhradili vůbec nebo po splatnosti, bude nám rovnou stržena z automatického revolvingu. Na účet nám tedy přijde peněz o to méně. Co když účet, který jsme uvedli ve smlouvě, již nemáme? Nevadí! Peníze nedostaneme! Poskytnutý revolving se společnosti vrátí, ta jej rozpočítá na jednotlivé splátky, úvěr nám předplatí a splátkový kalendář prodlouží o dalších 24 měsíců.

Čtěme. Záchranná brzda.

Takhle to přeci nemůže fungovat. Není možné splácet úvěr, z nějž jsme peníze nezískali. Pravda, pokud jsme si důsledně pročetli smluvní podmínky (zhuštěných několik desítek normostran na pouhých několika listech), víme, že od smlouvy můžeme odstoupit měsíc až dva ještě před uhrazením 24. splátky. Pokud termín propásneme, „zachrání“ nás ještě to, že do 5 dnů ode dne, kdy společnost zašle peníze na náš neexistující účet, písemně smlouvu vypovíme. Samozřejmostí je, že z revolvingu nesmíme čerpat… Jak se ale dozvíme, kdy nám peníze firma na účet zaslala, když nový splátkový kalendář obdržíme s několikadenním zpožděním?

A to je jen jedna z možností jak prohloubit dluhovou past.

 

 

 

 

 

Autor: Jana Pekárková, terénní sociální pracovnice