Rodina je rodina

Publikováno: 15. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Rodina je rodina
© www.pixabay.com

Paní Marie je ve starobním důchodu. Žije v hezkém pronajatém bytě s přítelem, kterého potkala před pár lety. Z důchodu zaplatí nájem a ještě jí zbyde pár tisícovek. Takhle kdyby příběh paní Marie skončil, bylo by vše v pořádku a paní Marie by nepotřebovala pomoc.

Druhou postavou příběhu je ale Pavel. Dospělý muž, který se vydal životním směrem, který vede přes drogy, zadlužení až ke kriminálním činům, jako jsou loupeže. Zadlužovat se začal hned v 18 letech, kdy si vzal první půjčku. Půjček bylo ještě několik a nyní je Pavel předlužený a dluhy se dostaly k exekutorovi.

Paní Marie je matkou Pavla. Jako matka cítí velkou lítost nad tím, jak se její syn chová. "Nevím, kde jsem udělala chybu. Dala jsem mu vždycky to, co potřeboval a takhle to dopadlo." Takhle myšlenka běží paní Marii hlavou pokaždé, když svého syna vidí.

Protože má Pavel u matky trvalé bydliště, chodí k paní Marii jeho upomínky o nezaplacení půjčky a dopisy od exekutorů, kteří chtějí svoje peníze.  Paní Marie cítí zodpovědnost za svého syna a tak vezme peníze, které jí zbydou po zaplacení nájmu, a dá je na zaplacení půjček. Bojí se, že přijde exekutor a zabaví jí i jejímu příteli majetek.

Tím příběh nekončí. Když se Pavel rozhodne, tak přijde k matce, vykrade jí, nebo si sedne do křesla a odmítne odejít, dokud mu matka nedá jídlo a peníze. Paní Marie nechce, ale neví co jiného dělat. Policii na svého syna volat nebude. Dá mu jídlo a peníze a pak už se jen bojí, kdy přijde znovu.

Když mě paní Marie kontaktovala a během několika schůzek mi popsala, co se u ní doma odehrává, dohodly jsme se, že nejdůležitější je, aby byla v pořádku ona. Žije v neustálém stresu, což se podepisuje na jejím zdraví a i na vztahu s jejím přítelem. Našly jsme společně lékaře, který jí pomůže zmírnit stres, dohodly jsme se, že nebude platit dluhy svého syna, vysvětlila jsem jí, co exekutor může a nemůže – např. nemůže zabavit majetek jen kvůli tomu, že tam její syn má trvalé bydliště. Exekutor smí zabavit jen majetek, který patří dlužníkovi. Pokud by se stalo, že exekutor přece jen zabaví majetek i paní Marii, lze podat návrh na vyškrtnutí daných věcí ze soupisu. V případě kdy exekutor návrhu nevyhoví, lze podat žalobu na vyloučení věci z exekuce k soudu.

Když jsem se paní Marie ptala, proč nechce volat polici, když jí syn vykrade, nebo když jí vyhrožuje, jen mi odpověděla "Rodina je rodina."

Pokud se potřebujete poradit, hledáte informace ohledně exekuce sociálních dávek a jiných příjmů, co nelze exekucí postihnout, věci a práva vyloučené z exekuce apod., obraťte se na autorku článku Bc. Janu Pánkovou jana.pankova@clovekvtisni.cz nebo 734 428 392.

Autor: Jana Pánková, terénní pracovnice

Související články