Rok komunitní práce v Přerově plný úspěchů

Publikováno: 4. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Rok komunitní práce v Přerově plný úspěchů
© ČvT

Ohlédněte se s námi za úspěšným rokem komunitní práce v Přerově. Díky vytvoření jádrové skupiny aktivních obyvatel ve vyloučené lokalitě se podařilo uspořádat hned několik akcí, vzdělávacích víkendů i konkrétních počinů pro zlepšení života v lokalitách.

Přesto, že byl hlavně počátek roku ve znamení covidových opatření, vrhli jsme se s obyvateli na úklid lokalit. Podařilo se opravit lavičky a vytvořit tak prostor pro sousedské setkávání a nastavit pravidelné úklidy společných prostor a to jak venkovních, tak i vnitřních.

Ve spolupráci s Charitou Přerov se podařilo uskutečnit Den dětí se soutěžemi, tvořením a opékáním. S dětmi jsme také uspořádali rozloučení s prázdninami, kde si vyrobily rozvrhy, aby se do víru školních povinností vrhaly připravené. Z každé z aktivit si děti také odnesly drobné odměny.

Spolu s aktivními obyvateli jsme vytvořili aktivní jádrovou skupinu, která vyjela hned na tři vzdělávací víkendy. Součástí těchto výjezdů bylo seznámení se s tím, co vše jim mohou komunitní pracovníci pomoct v lokalitě změnit, jak své projekty projednávat s městem i dalšími partnery a na posledním prosincovém víkendu proběhlo také zhodnocení a plánování aktivit na letošní rok. Obyvatelé si jako prioritu stanovili umístění herních prvků pro děti a zasazení zeleně.

Nedílnou součástí komunitní práce v Přerově je Férový fotbal pro mládež, kdy se děti učí týmové práci, vzájemné komunikaci a principům fair play. Kromě pravidelných tréninků se děti účastnily také zápasů s dalšími týmy napříč krajem. Skvělé je, že přes zimu můžeme trénovat v tělocvičně, takže už Střely nezastaví ani špatné počasí.

Další akce se mohly uskutečnit díky podpoře Nadačního fondu Albert a podpory Nadace Via. Konkrétně se komunitní pracovníci s obyvateli zapojili do akce Zažít město jinak, kdy proběhly pro zájemce prohlídky lokality i letní kino. V prosinci pro děti uspořádali Mikulášskou nadílku. Za tuto podporu moc děkujeme a věříme, že se tyto akce bude dařit opakovat.

Velkou novinkou je vytvoření komunitního prostoru z jednoho nevyužívaného bytu přímo v lokalitě. Díky píli a ochotě obyvatel zapojit se do rekonstrukce se podařilo zdevastovaný byt rychle opravit a již na konci roku mohl sloužit pro aktivní trávení volného času obyvatel. 


Autor: Veronika Rysová

Související články