Rozdáváme potravinovou pomoc ve válkou zničené Avdějevce

Publikováno: 17. 3. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Rozdáváme potravinovou pomoc ve válkou zničené Avdějevce
© Roman Lunin

Dokážete si představit, jaké to je, být mladou ženou, v šestém měsíci těhotenství, žijící ve válkou zničeném městě v těsné blízkosti frontové linie? Vsadím se, že ne.

S Irinou jsme se potkali při rozdělování potravinových poukázek v ukrajinském městě Avdějevka. Avdějevka je dnes považována za nejnebezpečnější místo na mapě současného východo-ukrajinského konfliktu. Lidé si zde již zvykli na zvuk války a jsou poměrně klidní. My ale slyšíme nepřetržitou palbu kulometu a několik výbuchů min někde až znepokojivě blízko nás. „Chtěla bych věřit, že vše zas bude lepší. Od února je ale situace stále jen horší a horší. Sledování stupňujících se dennodenních bojů mě nutí k zamyšlení, že bychom se možná neměli snažit zde přečkat a být v klidu, ale rychle si balit věci a utéct,“ říká Irina.

Od ledna do srpna 2015 bydlela Irina v prostorách chemické továrny, kde pracovala, společně se svými dalšími kolegy. Teď, když nastoupila na mateřskou dovolenou, přestala chodit do práce a bydlí u své matky. Situace je ale špatná a obě mají veliký problém se uživit. Irina nechce, aby její budoucí dcera Sophia musela zažívat to, co ona teď, až se za tři měsíce podívá na svět. Pokud se situace na frontě v blízkosti Avdějevky ještě zhorší, je připravená odtamtud okamžitě odejít.

„Dokud jsem pracovala v továrně, říkala jsem mámě, ať se nehlásí o žádnou humanitární pomoc, protože jsou lidé, kteří ji potřebují více, než my. Teď ale nemáme jinou možnost,“ dodává Irina. Díky pomoci Člověka v tísni dostala potravinovou poukázku v hodnotě 900 ukrajinských hřiven. Dalších zhruba tisíc devět set nejzranitelnějších lidí v Avdějevce dostane potravinové poukázky v následujících dnech. Potravinová pomoc Člověka v tísni probíhá v této oblasti díky podpoře Evropské komise (ECHO).

Autor: Roman Lunin

Související články