S dopisem na dlani. Jak paní Dana upadla vlivem své dcery do dluhů

Publikováno: 5. 6. 2023 Doba čtení: 3 minuty
S dopisem na dlani. Jak paní Dana upadla vlivem své dcery do dluhů
© archiv pracoviště

Klienti mě často oslovují různými způsoby. Každý volí takovou formu, která je pro něj dostupná nebo je mu určitým způsobem blízká. Mnohdy mne požádají bývalí klienti, abych pomohla i jejich příbuzným, občas mi klienty zprostředkuje úřad práce nebo Magistrát, jindy mne zájemci osloví na helplince, dostávám i dopisy z věznic. V tomto případě mne oslovila 75letá vdova, která se vlivem své dcery dostala do dluhů.

Tentokrát mne oslovila zájemkyně s dopisem na dlani:

"Jmenuji se Dana, je mi 75 let a jsem vdova. Před lety mi u dveří zazvonila má nejmladší dcera. Rozvedla se a prosila mě, abych jí vzala k sobě i s dětmi. Pro matku existuje v takovou chvíli pouze jedna odpověď. Pojď dál.

"Netušila jsem důvod rozvodu. Ten šok přišel později, když za ní začaly chodit dopisy před žalobou, a navíc vyšlo najevo, že má již i exekuce. Aby toho nebylo málo, dopisy chodily i na staršího vnuka, který je v invalidním důchodu. Byl využit k podepisování úvěrových smluv. Nikdo ty dluhy nesplácel."

"Abych neměla problémy s exekutorem, a aby mi třeba jednou nezazvonil u dveří, začala jsem si brát nebankovní půjčky a splácet dluhy, které sice nebyly moje, ale ohrožovaly nás všechny."

Dcera odešla a přenechala děti i dluhy

"Nějaký čas se mnou dcera bydlela, chodila do práce a pomáhala splácet. Jednoho dne si našla bydlení a odešla. Nechala mi své dluhy a své syny. Pro babičku existuje v takové chvíli pouze jedna odpověď: Postarám se. Starší vnuk byl v invalidním důchodu, ten zůstal se mnou doma a mladšího jsem se rozhodla vzdělávat. Našla jsem mu střední školu lesnickou a stálo mě to další půjčku, abych ho vybavila. Na škole vydržel 1 rok a skončil. Nevzdávala jsem to a poslala jej na další školu, učiliště s oborem kuchař – další půjčka. Vše nebankovní. Dcera se na výdajích nepodílela ani korunou. Měli jsme sotva na jídlo, natož hochy oblékat."

"Dcera časem o svůj pronájem přišla, protože neplatila nájemné – další dluhy. Opět mi zazvonila u dveří s prosbou o pomoc, o vše přišla. Dala jsem jí šanci, pro matku přece existuje pouze jedna odpověď. Nějakou dobu žila s námi, ale nedařilo se jí najít zaměstnání. Společně jsme vytloukali klín klínem. Po čase opět odešla, tentokrát ne za novým pronájmem, ale za novým přítelem. Dluhy, syny, obavy a strachy nechala nám. Byli jsme na dně."

"Došlo to tak daleko, že jsem žadonila o snížení splátek. Z těch milých dam, které mi na začátku půjčky poskytly, nyní vše milé vymizelo. Už nebyly tak ochotné a přitom jsou to obyčejné ženy, které si těmi půjčkami pouze přivydělávají. Jinak pracují ve školkách, hlídají naše děti. Úroky narůstaly. Už nemůžu dál… proto jsem se rozhodla pro tento krok – ukončit svoje trápení jednou pro vždy. A pak jsem oslovila Člověka v tísni."

Aktuální situace: Po navázání spolupráce jsem paní Danu přiměla k tomu, aby si k jednotlivým dluhům sehnala důležité podklady, aby měla přehled o jejich výši, době splatnosti i stádiu, ve kterém se nachází. Po celou dobu jsem jí byla k dispozici a nakonec jsme společně našly řešení této jinak bezvýchodné situace. Paní Dana vstoupila do oddlužení, které bude v jejím případě trvat pouze 3 roky. Rozhodnutí o povolení oddlužení přišlo symbolicky na den matek.

Kontakt:


Autor: Weronika Lipšová, dluhová poradkyně

Související články