S Milostivým létem máte jedinečnou šanci „očistit se od dluhů“, vzkazují bývalí dlužníci v reportáži Seznam Zpráv

Publikováno: 1. 9. 2022 Doba čtení: 2 minuty
S Milostivým létem máte jedinečnou šanci „očistit se od dluhů“, vzkazují bývalí dlužníci v reportáži Seznam Zpráv
© Foto: Emil Kalibradov, Unsplash

Léta bojovali s rostoucími dluhy, srážkami z platu, exekucemi. Díky Milostivému létu se znovu nadechli a jsou „čistí“. Od 1. září do 30. listopadu se mohou lidé z dluhové pasti opět vymanit tím, že zaplatí pouze původní dlužnou částku a k tomu poplatek exekutorovi ve výši 1815 korun. Dlužníkům tak budou v rámci Milostivého léta II prominuty nejrůznější penále, poplatky a úroky, které se k původní dluhu postupně přidružily. Jaroslav, Eva a Michal se v reportáži Seznam Zpráv svěřují s příběhem svého zadlužení i úlevou, kterou jim Milostivé léto nakonec přineslo.

Například Michal dlužil na nájmu zhruba 118 tisíc, přitom nabalené „dluhové příslušenství“ představovalo milion korun. I on připouští, že udělal chybu, dluh podcenil a nebyl důsledný. Patnáct let pracoval v zahraničí a vracel se domů jen občas na víkend nebo na týden. Někdy nájem doma zaplatil, někdy ne. „Za rok se mi takto nashromáždily třeba dva nájmy, které jsem nezaplatil,“ vysvětluje Michal, jak se dostal do problémů.

Exekutor mu srážil peníze přímo ze mzdy a Michal měl pocit, že se dluh takto postupně umoří. Nebylo to tak.

„To jsem netušil, že tam jsou tak šílené penále. Platil jsem takto pět nebo šest let. Splatil jsem přes dvě stě tisíc a od exekutora mi přišlo, že z jistiny nemám zaplacenou ani korunu,“ popisuje nepříjemné zjištění Michal.

Loni chtěl proto využít možnost oddlužit se, narazil ale na problém, že mu nikdo ze známých kvůli probíhajícímu covidu nemohl půjčit. Nakonec se mu podařilo dluhu zbavit s pomocí Člověka v tísni.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Další příběhy úspěšného oddlužení v rámci Milostivého léta si můžete přečíst v reportáži Seznamu Zprávy Jsme čistí, bez dluhů. Využijte Milostivé léto, radí bývalí dlužníci.

Co je Milostivé léto?
Jde o šanci, jak se zbavit některých exekucí tím, že zaplatíte původní dluh navýšený o administrativní poplatek a stát Vám odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh, který exekutor vymáhá, se díky tomu může výrazně snížit.
Kterých exekucí se Milostivé léto týká?
Jde o exekuce, kde oprávněným, tedy věřitelem, je tzv. veřejnoprávní subjekt. Jde zejména o dluhy na zdravotním pojištění, regulační poplatky v krajských či městských nemocnicích, nezaplacené pokuty či koncesionářské poplatky a další. Může jít také o dluhy za jízdu načerno, dluhy za nájem v obecním bytě, dluhy vůči některým dodavatelům energií a nedoplatky za odvoz odpadu. Pro kontrolu, zda Vaše exekuce spadá do Milostivého léta, využijte našeho exekučního poradce.
Na které exekuce se Milostivé léto nevztahuje?
Milostivé léto není možno použít v případech, kdy je oprávněným soukromý subjekt. Týká se to zejména bankovních i nebankovních půjček, dluhů u telefonních operátorů nebo dluhů na nájmu, je-li majitelem nemovitosti soukromý subjekt. Milostivé léto nelze použít také v případech, kdy původní dluh odkoupil soukromý subjekt, a také v situacích, kdy exekuci nevymáhá soudní exekutor, ale příslušný úřad v daňovém a správním řízení.

Pokud potřebujte pomoci s narůstajícím dluhem a nejste si jistí, zda se na vás letošní Milostivé léto vztahuje, více informací naleznete na našich podrobných stránkách o Milostivém létě II.  

Autor: Člověk v tísni

Související články