Seriál To jsme my, To je Ukrajina - válka očima obyčejných lidí

Publikováno: 19. 2. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Seriál To jsme my, To je Ukrajina - válka očima obyčejných lidí
© Foto: Maria Loozan

5 mobilů, 5 lidí, 5 vesnic. Z toho vznikl desetidílný seriál krátkých dokumentárních filmů, které zachycují z blízka život ve válce na východě Ukrajiny. Natočili je lidé, kteří tu sami bydlí. 

Až donedávna si Marina, Galina, Natalia, Valentin a Sergej neuměli udělat selfíčko. Teď se jsou z nich youtubeři, kteří dokumentují dopady války na jejich vesnice. Ty leží jen kousek od fronty. Jejich záběry nejsou dokonalé. Přinášejí ovšem autentickou a syrovou pravdu o životě na východní Ukrajině uprostřed ozbrojeného konfliktu, který vstupuje do šestého roku. 

  • Tato válka postihla dosud přes 5 milionů lidí
  • Přes 10 000 lidí bylo zabito (včetně civilistů, kterých bylo téměř 3 000)
  • 3,5 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc
  • Okolo 1,5 milionů lidí se nyní stalo uprchlíky ve své vlastní zemi

Marina, Galina, Natalia, Valentin a Sergej uprostřed tohoto konfliktu po celou dobu žijí.

Marina dělá rozhovory se svými sousedy ve vesnici Bachmutka a informuje o nedostatku pitné vody i nefunkční infrastruktuře. Také ve svých videích zaznamenává dodávky chleba, oblečení a další humanitární pomoci.

Valentin nás ve svých videozáznamech provádí stavbou svého nového domu ve vesnici Krymske. Jeho starý dům byl zničen při ostřelování v roce 2015. Od té doby žije a spí v malé kuchyni na zahradě. V jeho filmu až příliš často zaznívají výbuchy.

Natalia pracuje v místní škole jako učitelka a Galina je ředitelkou. Obě nás pomocí kamery nechávají nahlédnout do běžného života dětí zasažených válkou. Natočily vyučování, lékařské prohlídky a psychosociální podporu.

Sergej zaznamenává život, jaký vede se svou rodinou ve vesnici Starý Ajdar.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Naši filmaři zachycují obyčejné momenty ze svých životů. Sergej se raduje z prvního sněhu, Marina přeje své kamarádce k narozeninám, Valentin nám představí svá domácí zvířata, Natalie se ráda podělí o svůj recept na tradiční pirožky, Galina si při cestě na kole do práce zpívá lidovou písničku.

Toto jsou jejich příběhy. To je Ukrajina.

Každý nový díl vysíláme vždy ve středu ve 20:30 na YouTube a na Facebooku.

Tento dokumentární seriál je součástí projektu ACCESS, který financuje Evropská unie prostřednictví svého programu pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO). Projekt realizuje Člověk v tísni, ACTED, IMPACT Initiatives (REACH), Médicos del Mundo España, NGO Forum Ukraine and Right2Protection.

Autor: People in Need

Související články