Seznámení s Casanovou a jeho dobou

Publikováno: 9. 6. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Seznámení s Casanovou a jeho dobou
©

Ve čtvrtek 21. 5. 2015 jsme vyrazily s maminkami a jejich dětmi z klubu rodičů na výlet do duchcovského zámku, kde na nás čekal sám Giacomo Casanova. Ihned po vstupu do zámku jsme se všechny ženy i slečny v mžiku staly princeznami s korunkami ve vlasech a mladí pánové se proměnili v rytíře s vlastními erbovními štíty. Naučili jsme se také, pánové i dámy, jak se patří, uklánět.

Slavný milovník žen, spisovatel, básník a knihovník ve službách hraběte Josefa Karla Eusebia z Valdštejna nás provázel historií zámku i minulostí vlastní osoby. Vyprávěl nám, jak v dané době lidé, zejména pak šlechtici, žili, jak se stravovali a bavili. Díky panu Casanovovi si budeme pamatovat, že knihovna duchcovského zámku měla v době jeho působení na dvacet čtyři tisíc svazků a že pan správce v nepřítomnosti zámeckého pána prohýřil spoustu dukátů.

Všechny historické postavy – Giacoma Casanovu, pana správce i služebnictvo – ztvárnili divadelníci Divadla V Pytli Petra Stolaře. Všichni byli úžasní a nám se jejich hravý výklad dějin velmi líbil, a proto jim patří velký dík. Téměř jsme se rázem ocitali v 18. století. Na rozloučenou se s námi služebnictvo i sám pan Casanova nechali vyfotit a my jsme moc rádi, že máme na tento zážitek i hmatatelnou vzpomínku.

Svoji návštěvu zámku jsme završili prohlídkou výstavy panenek a oděvních doplňků s historickým podtextem „Háčkovaný svět“, na které jsme mohli zhlédnout miniaturní kostýmy a oblečky z dob antiky až secese. Za pozornost při výkladu a vědomosti, které nejen děti při prohlídce zámku ukázaly, jsme se sladce odměnili v nedaleké cukrárně.

Autor: Lenka Hozáková