Síla žen, které pomáhají druhým

Publikováno: 8. 3. 2024 Doba čtení: 7 minut
Zaměstnanci Člověka v tísni v Ukrajině spolu s ředitelem organizace Šimonem Pánkem.
© Foto: Člověk v tísni

Oprava poškozených domů, obnova dodávek vody, distribuce palivových briket a oprava zničených škol. Od začátku naší činnosti na Ukrajině jsme pomohli milionům Ukrajinců. Za těmito čísly se skrývá práce mnoha lidí. Rádi bychom vám představili naše kolegyně. Ženy, které mají svůj vlastní příběh, své starosti o rodinu, pociťují únavu a mají obavy. Přesto stále nacházejí sílu pomáhat druhým. Položili jsme našim kolegyním několik otázek, abychom se dozvěděli, co je motivuje a dodává jim sílu v těchto těžkých časech.

O mně a mé touze pomáhat

Mám za sebou vzestupy i pády. Přesto je moje práce pravděpodobně nejlepší část mého života. V krizových situacích ztrácí lidé oporu a víru v sebe sama i v druhé. Věřím, že humanitární pomoc dává lidem naději a víru v lepší budoucnost. Nezáleží na tom, zda jde o potravinový balíček nebo finanční grant na obnovu podnikání. Jakákoliv pomoc pomáhá věřit, že jednou bude lépe. Ukrajina opravdu potřebuje věřit.

O mně a mé práci

Vždy se snažím dělat o kousek více než se vyžaduje. Vše dělat poctivě a pořádně. V Člověku v tísni jsem několikrát vyměnila pracovní pozici a pokaždé se posunu o kousek výše.

O mně a mé motivaci

Výsledky mé práce jsou motivující, stejně tak i vděčnost lidí, kterým jsme pomohli. Někdy je náročné najít energii – zejména, když v noci slyšíme ostřelování a výbuchy v blízkosti našeho domova. Překonat strach je první krok. Nejcennější je pro mě moje dcera, manžel, rodiče, a také plnohodnotný a uvědomělý život… Také se snažím hodně plánovat. To je můj způsob motivace a přežití. Dává mi to pocit stability a síly.

O mně a mých tajemstvích

V posledním ročníku univerzity jsem byla vyloučena za absenci. Moje matka se to nikdy nedozvěděla. Nakonec jsem studium dokončila a později získala dva další vysokoškolské tituly. Bylo to pro mě poučením.  

O mně a mé touze pomáhat

Svou práci miluji. Jsem ráda, že mohu pracovat s dětmi. V rámci projektu obnovujeme školy poničené ruskou agresí. Také budujeme centra digitálního vzdělávání a zajišťujeme doučování dětem, které kvůli bojům neměly přístup ke vzdělání. Děláme vše proto, abychom zmenšili dopad války na život dětí a pomohli každému jedinci.

O mně a mé práci

Nejdůležitější je pro mě to, že dělám přesně tu práci, kterou v této době považuji za nejdůležitější.

O mně a mé motivaci

Moje rodina je moje motivace. Stejně tak moji přátelé a přesvědčení, že jsem užitečná. Svoji energii soustředím na věci, které jsou pro mě osobně důležité – na bezpečnost a chod mé rodiny, na zpětnou vazbu od lidí, kterým pomáháme. No a na úplně obyčejné věci, jako je dobré jídlo, spánek, odpočinek, komunikace s lidmi, které mám ráda a kteří mají rádi mě.

O mně a mých tajemstvích

Nerada vařím. Samozřejmě vařit musím, ale nebaví mě to. 😊 

O mně a mé touze pomáhat

Pracuji v odvětví obnovy a odolnosti. To znamená, že společně s místními organizacemi hledáme nejlepší způsoby, jak podpořit lidi v oblasti duševního zdraví a jak zvýšit jejich finanční příjmy. Také podporujeme mladé lidi, aby byli aktivní ve svém okolí. Společně se staráme o to, aby v rámci komunit měli všichni stejný prostor a byli stejně slyšet. Zejména ženy, vnitřně vysídlení, mladí, starší lidé a osoby se zdravotním postižením. Koukáme také na dopady válek na životní prostředí a podporujeme využívání obnovitelných zdrojů energie a podporujeme místní iniciativy v oblasti životního prostředí a změny klimatu.

O mně a mé práci

Docela nedávno jsem přestoupila na jinou, zodpovědnější pozici v Člověku v tísni. Každý den se učím od mých kolegů, našich partnerů a hlavně lidí, kterým pomáháme. Doufám, že brzo pocítím i to, že já jsem svým kolegům prospěšná.

O mně a mé motivaci

Mojí motivací je skutečnost, že spojujeme lidi a organizace a všichni máme jeden cíl: obnovit Ukrajinu a co více - chceme ji obnovit lépe v souladu s přáním místních. Ve volném čase se ráda věnuji keramice a výrobě svíček. Pomáhá mi to zvládat stres a velmi dynamické pracovní prostředí.

O mně a mých tajemstvích

Neumím řídit auto, ale ráda chodím na dlouhé procházky lesem k řece.  

O mně a mé touze pomáhat

Pracuji v oddělení logistiky, kde každý den přináší nové výzvy. Součástí mé práce je zajišťování kanceláří a skladů, doprava – správa osobních a nákladních automobilů, ale nejpodstatnější je doručování zboží, materiálu a vybavení lidem zasaženým válkou. Mám skvělý tým. Všichni máme podobný smysl pro humor, jsme charismatičtí a máme nekonečné množství energie. Spojuje nás touha pomoci i malým dílem k velké věci. Chceme nadále podporovat lidi, kteří to potřebují.

O mně a mé práci

Hned od prvního dne invaze jsme začali reagovat na tragické události. Rozšířili jsme provoz na 10 regionálních center a otevřeli jsme 5 velkých skladů o rozloze 10 000 metrů čtverečních. Na tohle jsem opravdu hrdá.

O mně a mé motivaci

Jsem hodně ironická, možná je to způsob obrany, ale funguje to. Energii mi dodává moje rodina. Můj nejmladší syn je nevyčerpatelným zdrojem energie. Musím se přiznat, že někdy je těžké přijít z práce, hrát si s ním a účastnit se všech jeho lumpáren, ale někdy nemám na výběr. Koneckonců, kdo si hraje, nezlobí. Svým způsobem mi to pomáhá.

O mně a mých tajemstvích

Viděli jste kreslený film o Čeburašce a krokodýlu Geňovi? Byla tam krysa jménem Laryska. Vždy jsem si myslela, že jsou krysy odporné, ale po tomhle filmu jsem změnila svůj názor. Dnes dokonce máme svojí Larysku. Je inteligentní, krásná, laskavá a věrná.  


O mně a mé touze pomáhat

Deset let jsem pracovala jako sociální pracovnice. V Člověku v tísni pracuji již dva roky a nedokážu si představit, co jiného bych jinak dělala. Právě realizujeme projekt, který by měl zlepšit přístupnost humanitární pomoci. Oběti války naši podporu potřebují. Jsem ráda, že můžu pomáhat přímo ve své rodné Poltavské oblasti.

O mně a mé práci

Mojí inspirací je můj tým! Moji kolegové v kanceláři a naši psychologové spolu krásně spolupracují a podporují se navzájem. Mám velké štěstí, že s místními mám velmi dobré vztahy. Práce nám jde hned lépe. Nyní se snažíme podporovat místní a konzultujeme s nimi humanitární pomoc a další. Situace je odlišná oproti té při vpádu ruských vojsk na celé území Ukrajiny. V té době měli lidé jen malé povědomí o podpoře a pomoci.

O mně a mé motivaci

Motivují mě lidé, kteří mají neutuchající touhu pomáhat, a to i přesto, že jsou sami v tíživé situaci. Sílu mi dodává moje rodina a cestování. Věřím ve vítězství Ukrajiny a žiji pro budoucnost. Každý den se snažím udělat něco dobrého a doufám, že to dohromady zvládneme.

O mně a mých tajemstvích

Jsem velmi cílevědomá. Jednou jsem v soutěži Mé nejlepší já vyhrála auto.

O mně a mé touze pomáhat

Dříve jsem byla aktivistka zeleného hnutí na Ukrajině, ale již třetí rok pracuji v humanitární oblasti. Od začátku ruské invaze jsme v plném rozsahu společně s Člověkem v tísni realizovali tři humanitární projekty v hodnotě 10 milionů hřiven. Kromě toho jsme vytvořili prostor, kde se mohou děti rozvíjet a probíhají tam i svépomocné psychologické skupiny. Také jsem pomáhala lidem připravit se na zimu a podporovala vnitřně vysídlené osoby.  

O mně a mé práci

Velkým úspěchem je silný tým dobrovolníků. Je nás více než padesát. Pomáháme zdarma. Distribuujeme, sestavujeme humanitární balíčky, zjišťujeme, co lidé nejvíce potřebují a rozvážíme jim pomoc. Naši dobrovolníci jsou naší silou! Našim úspěchem je také spolupráce s Člověkem v tísni. Věřím, že spolu dokážeme překonat všechny překážky.

O mně a mé motivaci

Skutečnost, že jsem zodpovědná vůči dalším lidem, je velmi motivující. Vidím za sebou výsledky mé práce a získávám zpětnou vazbu od obyvatel, kterým se naše pomoc dostává, a to mě inspiruje. Moje matka jednou řekla: „Ty chceš pomáhat? Tak pomáhej! Někdo se musí postarat o všechny ty staré lidi a pomoct jim a ty to dokážeš.“ Její víra ve mě se stala zdrojem mé síly. Kromě toho mi pomáhá meditace a komunikace s dalšími ženami, které jsou součástí dobrovolnické humanitární pomoci.

O mně a mých tajemstvích

Věřím, že nás může zachránit láska. A to jak nás lidi, tak naši planetu.

Autor: Člověk v tísni

Související články