Školení porodních asistentek a hlasové zprávy pomáhají v Angole snižovat úmrtnost novorozenců

Publikováno: 8. 1. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Školení porodních asistentek a hlasové zprávy pomáhají v Angole snižovat úmrtnost novorozenců
© Tereza Hronová

Jak správně zajistit co nejbezpečnější porod? Co je při péči o novorozence nejdůležitější? Porodní asistentky z šesti venkovských a předměstských oblastí v provincii Huambo, Bié a Huíla ve střední Angole zlepšují své znalosti prostřednictvím školení pořádaných Člověkem v tísni v rámci projektu MHealth.

"Jsem opravdu moc ráda, že mohu být součástí tohoto školení. Učíme se zde totiž věci, které jsme předtím neznaly,říká Maria Chilombo Gonçaves (52), která se zúčastnila školení ve městě Caála v provincii Huambo. “Prošla jsem všemi MHealth tréninky pro porodní asistentky. Ženám v naší komunitě radím, aby nenosily těsné oblečení, vyhýbaly se těžké práci a nechodily pomáhat s hnojením půdy, protože to může být škodlivé jak pro matku, tak pro dítě,” popisuje svou roli Maria, která sama porodila 11 dětí a od roku 1997 pomáhá ostatním rodičkám.

Stejně jako ona je proškoleno i dalších 600 tradičních porodních asistentek v komunitách, které se do projektu zapojily. Program MHealth financuje Fundo Soberano de Angola ve spolupráci s Africkým Inovačním Fondem a společností Unitel. Poslední školení, které proběhlo v Caála, vyškolilo celkem 60 místních žen. 

Většina žen dříve rodila doma

Odborná školení boří zažitou praxi v rurální Angole. „Než u nás projekt MHealth začal, pomáhaly jsme ženám rodin doma, což není správné. Do nemocnice jsme s nimi šly pouze v případě, že nastaly nějaké závažné komplikace,“ říká Maria Kussinga (58), která pracuje jako porodní asistentka už 20 let.

„Na kurzech jsem se naučila, že by porodní asistentka měla provázet ženu celým těhotenstvím tak, aby mohla zaručit bezpečný porod a zamezit úmrtí novorozence. Také jsem zjistila, že bychom měly těhotné ženy motivovat k pravidelným zdravotním kontrolám,“ dodává jedna z účastnic školení.

Spolupráce s místními nemocnicemi

Doktorka Adelina Bonga, která vedla školení v Caála, oceňuje zejména spolupráci Člověka v tísni s místním zdravotním střediskem v provincii Huambo. „Začali jsme pracovat na tom, co je skutečným cílem našeho zařízení – vzdělávat a kvalifikovat tradiční porodní asistentky a zlepšovat zdravotnické služby v našich komunitách tak, abychom předcházeli úmrtí novorozenců i jejich matek po porodu,“ říká Adelina Bonga.

Ředitel zdravotnického odboru v Caála, Albinu Dumbi Ernesto dodává: „Porodní báby hrají uvnitř komunity velmi důležitou roli! Ženy se občas během porodu nestihnout dostat do nemocnice, takže je nutné, aby porodní asistentky uměly správně reagovat na nejrůznější situace tak, aby se dítě narodilo zdravé. Po porodu je ještě nutné matku a dítě dopravit do nemocnice k očkování.“

Hlasové zprávy, které zachraňují životy

Projekt MHealth kromě školení porodních asistentek nabízí ještě další důležité služby, které ve střední Angole pomáhají měnit zažitou praxi k lepšímu. Matkám a opatrovníkům jsou totiž zasílány hlasové zprávy s informacemi, jak o čerstvě narozené miminko správně pečovat.

Instrukce chodí matkám přímo na jejich mobilní telefon dvakrát týdně. Jsou nahrané ve dvou jazycích – portugalštině a jazyce umbundu – které v podporovaných oblastech převládají, aby jim každý rozuměl. MHealth zprávy jsou zasílány prvního půl roku od narození dítěte.

Autor: Leia Mussole, Claudia de Oliveira, PIN Angola

Související články