Šmejdi v Chodově mají novou fintu

Publikováno: 19. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Šmejdi v Chodově mají novou fintu
© Richard Kubíček

Podomní prodejci energií mají novou fintu. Již nechodí po domácnostech a nenabízí smlouvy sami, ale prostřednictvím „nastrčené“ firmy.

Jak to funguje?

Zástupci „nastrčené“ firmy stále obcházejí domácnosti. Nenabízejí však přímo přestup k novému dodavateli, ale pomoc s úsporou. Nadšeně vykládají, jak je možné pomocí elektronické aukce vysoutěžit co nejlevnější cenu a jak se na tom dá ušetřit. Mluví o tom, jak velké společnosti všechny odírají a vydělávají závratné sumy. Nakonec požádají o nahlédnutí do smlouvy a po chvilce prohlásí, že je to drahé a určitě se dá sehnat levnější dodavatel. Na závěr schůzky před odchodem si nechají podepsat smlouvu, že mohou začít hledat.

Za dva měsíce přijde nová smlouva od neznámého dodavatele. Ve většině případů je na dobu 5 let a cena je nepatrně výhodnější než dříve. Roční úspora je u malé domácnosti kolem Kč 100,- za elektřinu i plyn.

Co je na tom tak špatného?

Celá finta je postavena na tom, že podpisem smlouvy o pomoci s hledáním, dávají firmě plnou moc je zastupovat a podepisovat smlouvy nové. Také za každou dojednanou smlouvu je poplatek Kč 1.500,- „nastrčené“ firmě. Výběr nového dodavatele je naprosto netransparentní a vytváří dojem, že je smlouva šitá na míru novému dodavateli. Cena je fixována na dva roky. Zákazník nemá možnost od smlouvy odstoupit jinak, než že zaplatí smluvní pokutu ve výši Kč 4.000,- za každou smlouvu. I tak však musí zaplatit poplatek za její domluvení. Úspora za 5 let kolem Kč 500,- a náklady Kč 3000,-  což činí celkovou  ztrátu Kč 2.500,-.

Jak tomu zabránit?

Nevěřte cizím lidem, kteří se Vám snaží pomoci „zadarmo“. Nedávejte svá osobní data a nepodepisujte cizím lidem žádné smlouvy a podobné dokumenty. Před podepsáním každé smlouvy si vyžádejte čas na přečtení podmínek a poraďte se se svou rodinou či okolím. Seriózní firmy to pochopí. V Chodově platí zákaz podomního prodeje, proto volejte Městkou policii.Pokud se nemáte s kým poradit, můžete kontaktovat pracovníky naší organizace na tel. čísle 778 473 398 nebo osobně na adrese Příční 635, Chodov 357 35.

Terénní programy jsou poskytovány v rámci projektu „Sociální služby pro Chodov“.

Projekt CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_026/0003162 „Sociální služby pro Chodov“ je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
 

 

Autor: Richard Kubíček, Terénní pracovník, Chodov

Související články