Společnost Home Credit zastavila vymáhání exekucí na základě rozhodčích doložek

Publikováno: 22. 5. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Společnost Home Credit zastavila vymáhání exekucí na základě rozhodčích doložek
© Foto: Pixabay

Seznam Zprávy: Firma patřící do impéria Petra Kellnera zastavila exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek. Podle informací Seznam Zpráv jde o 300 milionů korun.

Dlouhodobě šlo o jeden z velkých reputačních problémů podnikatelského impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po měsících váhání se splátková firma Home Credit rozhodla jednostranně zastavit exekuce běžící na základě takzvaných rozhodčích doložek. Ty české soudy v minulosti prohlásily za neplatné. Přesto úvěrové firmy pomocí nich vymáhaly stovky milionů od desítek tisíc lidí.

Podle informací Seznam Zpráv takto jednorázově Home Credit, který s Kellnerem vlastní další český multimiliardář Jiří Šmejc, odepsal asi 300 milionů korun. Navíc bude muset zaplatit alespoň částečné náklady exekutorům.

„Příběh ‚rozhodčí doložky‘ skončil. Klienti jsou bez dluhů. Exekuce vedené podle doložek jsme už zastavili. Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám, a ztrátu z toho tak neseme sami,“ uvedla firma na Twitteru.

Nejvyšší soud již v květnu 2011 řekl, že rozhodčí nálezy, u nichž není předem transparentně vybrán rozhodce, jsou absolutně neplatné. Řada splátkových firem však i po tomto datu takové rozhodčí nálezy používala a na jejich základě posílala dlužníky do exekuce. Podle odhadů jsou kvůli tomu v exekuci desítky tisíc lidí v Česku. Již vloni vyzvala ministryně Marie Benešová soudy k tomu, aby prověřily na 130 tisíc exekučních řízení, zda nejsou vedena neoprávněně, a začaly je zastavovat. Většina z nich se týkala právě neplatných rozhodčích doložek.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Starší články k tématu:


Zbytek článku Seznam Zprávy najdete zde

*Úvodní foto je pouze ilustrativní

Autor: Seznam Zprávy a Člověk v tísni

Související články