Spouštíme nový podcast Mimo zorné pole. Poslechněte si, proč mají stovky dětí díky dobrovolníkům šanci na lepší vzdělání

Publikováno: 18. 10. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Spouštíme nový podcast Mimo zorné pole. Poslechněte si, proč mají stovky dětí díky dobrovolníkům šanci na lepší vzdělání
© Foto: Člověk v tísni

O tom, jaké jsou největší nešvary českého školství, co se člověk díky doučování naučí i sám o sobě a které děti potřebují nejvíce pomoci, mluvila v našem novém podcastu Mimo zorné pole moderátorka Kristina Nováková s Janou Zbožínkovou a Radkou Hájkovou.

Děti, které jsou ohrožené sociálním vyloučením, se školou bojují více než jiné. Díky našim dobrovolníkům a dobrovolnicím jim můžeme pomoci nejen dohnat výuku, ale i dostat se na střední školu, nebo jen dodat potřebnou podporu a klid.

Od vysněné budoucnosti je mohou dělit jen nesplněné domácí úkoly

Koordinátorka Člověka v tísni Jana Zbožínková, která byla jednou z hostek, připomněla, že se stále více rodin dostává do složité životní situace. Rodičům tak podle ní často ani nezbývá prostor pro to, aby mohli dětem zajistit co nejlepší vzdělání. Dodává také, že se na pomoci velkou vahou podílejí samotné školy, které se často samy snaží o zlepšení výuky tak, aby nevznikala mezi dětmi vzdělávací propast.

„Dobrovolnictví mi dává smysl“

Nedílnou součástí celé snahy o to, aby se vzdělání dostalo ke všem dětem bez rozdílu, jsou pak samotní dobrovolníci a dobrovolnice. Jednou z nich je i Radka Hájková, která doučuje školáka na druhém stupni základní školy. Na otázku, proč vůbec s doučováním začala, odpovídá jednoduše: „Prostě mi to dává smysl.“ A dobrovolnictví doporučuje i ostatním. Nejen, že tak může myšlenkami odcházet od své hlavní profese, ale ještě, jak sama říká, kultivovat mysl. A také se doučit základy matematiky na základní škole.

Kde náš nový podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články