Statisícové dluhy jsou pryč! Usilovně pracovala, splácela a nakonec využila všechna Milostivá léta

Publikováno: 29. 8. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Statisícové dluhy jsou pryč! Usilovně pracovala, splácela a nakonec využila všechna Milostivá léta
© Foto: ilustrační foto: Yoann Boyer, Unsplash

Zachránilo ji rozhodnutí vzít život znovu do vlastních rukou. Dnes pětačtyřicetiletá Beata utekla od násilnického partnera, začala usilovně pracovat a splácet dluhy, které jí v nezáviděníhodných časech vznikly. Vyšplhaly se na 400 tisíc korun.

Život zalitý sluncem

Když paní Beata na prahu dospělosti potkala charismatického čtyřicátníka Pavla, bezhlavě se zamilovala. Společný život byl zpočátku zalitý sluncem, nevšední a hodně společenský. Na živobytí si vydělávali výrobou keramiky, v jejich vesnickém domku se návštěvami dveře netrhly  pocity svobody a naplněnosti však zastínily Pavlův postupný pád. Rozvíjející se alkoholismus probudil jeho nemocnou psychiku. Beata těžko vzdorovala agresi, bití a ponižování. Skončila v úplné izolaci, nesměla telefonovat ani nikam chodit.

Únik, traumata a dluhy

Život si začala dávat do pořádku, až když sebrala odvahu od partnera odejít. Následující roky se vypořádávala s traumaty a také se špatnou finanční situací. Další příkoří zvládala těžko. Byly i chvíle, kdy chtěla splácení dluhů vzdát.

„Dluh u Okresní správy sociálního zabezpečení narůstal i přesto, že jsem si po prvním zaevidování na pracovním úřadu zrušila živnost. Později se na to přišlo, úřad to zpětně už ale neřešil,“ cítí křivdu Beata. „Splátkový kalendář části dluhu u zdravotní pojišťovny byl porušen administrativní chybou, prostředky se někam zatoulaly, ale mně rovnou přišel vymáhací dopis od exekutora,“ pokračuje Beata, kterou ničila komunikace s úřady, kdy pokaždé mluvila s někým jiným, a v písemnostech se sama špatně vyznala. To ji přimělo obrátit se na dluhovou poradnu Člověka v tísni.

Ze 400 tisíc korun se stala 0, významně pomohla Milostivá léta

„Když jsem seznámila s klientčinou situací, dlužila zhruba 400 tisíc korun. Původní dluhy dost navyšovalo penále a další poplatky. Vedle pravidelného splácení se jí závazek podařilo snížit o dalších 15 tisíc korun hned v první vlně Milostivého léta. Protože původní dluh u Všeobecné zdravotní pojišťovny měla již splacený, poplatky jí byly odpuštěny dle pravidel akce po zaplacení exekutorovi 908 korun,“ popisuje naše dluhová poradkyně Klára Davidová a pokračuje: „Ve druhém kole si dvě pohledávky vymáhané soudním exekutorem rovněž vyřešila sama. Na zaplacení jistiny třetí, u zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, si požádala o dar ze sbírky Člověka v tísni SOS Milostivé léto. Díky tomu jí mohlo být odpuštěno pětinásobné příslušenství!“

Poslední závazek Beata dokázala vyřešit během právě probíhajícího Pojistného milostivého léta. „Vzhledem k tomu, že klientka měla opět již téměř uhrazený původní dluh, stačilo jí doplatit už jen 188 Kč a bylo jí odpuštěno penále a exekuční náklady přesahující 100 tisíc korun,“ doplňuje Klára Davidová.

A tak se Beata, která pracuje na šestnáctihodinové směny, konečně dočkala. Je bez dluhů a začíná novou životní kapitolu.

„Je to tak čerstvé, že nejsem schopná říct, co vlastně cítím. Otevírat staré rány bolí. V životě se stanou věci, o kterých se špatně mluví a někdy to ani nejde. Úleva to ale je. Teď vím, že chci změnit práci, protože doteď jsem pracovala v kuchyni, byla to pro mě taková terapie. Nevím, jestli už bych měla sílu vrátit ke své původní profesi zdravotní sestry, ale bavila by mě i třeba práce v domově pro seniory.“

 *Jméno klientky bylo na její přání změněno.

Autor: Eva Kroupová

Související články