Stopem po Evropě a do lesa za Mikulášem

Publikováno: 5. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Stopem po Evropě a do lesa za Mikulášem
©

V loňském roce jsme pro děti, které v Liberci doučujeme v rámci programu Podpora vzdělávání v rodinách, uspořádali několik akcí. Ty byly zaměřené především na vzdělávání, ale samozřejmě také na zábavu, soutěžení a podnětně strávený volný čas. Pojďme se blíže podívat na dvě z nich:


EVROPĚ NA STOPĚ!


Jde za pouhé dva dny projet Evropu, vyzkoušet si například Tour de France, účastnit se Eura 2013, připravit si tradiční italskou pizzu? Osm dětí, které si to během podzimních prázdnin vyzkoušely, by Vám jistě dalo kladnou odpověď!
Během dvoudenní akce jsme se zaměřili na vybrané evropské státy. Cílem „evropského stopování“ bylo seznámit se s kulturními a jazykovými odlišnostmi i geografickými a historickými zajímavostmi starého kontinentu. Děti je poznávaly prostřednictvím rozmanitých vzdělávacích, sportovních či výtvarných činností. Každý „stopař“ si z vybraných států vylosoval jednoho zástupce a k němu s pomocí encyklopedií, internetu, atlasů a diskusí s ostatními vytvořil originální plakát a prezentoval jej skupině. Nedílnou součástí poznávání Evropy byla společná příprava tradičních národních jídel, provozování národních sportů a v závěru shrnující kvíz. Za velkou snahu a skvělou spolupráci byly děti odměněny drobnými školními a výtvarnými potřebami.
Na závěr jsme akci zhodnotili pomocí slov i barev. Děti přirovnávaly uplynulé dva dny k barvě a jmenovaly slova, která se jim pod názvem „Evropě na stopě“ vybaví. Dozvěděli jsme se také, co jim uplynulé dva dny přinesly a jak se jim líbily.

Obrázek  o tom, jak se nám akce podařila, si můžete udělat z jejich odpovědí:

KDYBYS MĚL PŘIROVNAT UPLYNULÉ DVA DNY K NĚJAKÉ BARVĚ, JAKÁ BY TO BYLA A PROČ?
- BÍLÁ: Dobrý pocit a myšlenky z vlastivědy.
- RŮŽOVÁ: Bylo to hustý!
- ŽLUTÁ: Protože připomíná sluníčko.
- TYRKYSOVÁ: Nádherná a moudrá + netradiční.
- ČERVENÁ: Protože je sytá a vzácná, je světlá, je OK.

CO SI ODNÁŠÍŠ? CO SE TI LÍBILO NEJVÍC?
- Kámoše.
- Mně se tady líbila hra Kubb a spaní.
- Vzpomínky na skvělou pizzu a hry Kubb i Pétanque!
- Skoro všechno.

Děkujeme Bageterii Boulevard, která dětem na akci poskytla báječné bagety!LESNÍ MIKULÁŠ

Dalším zážitkem pro děti byla netradiční Mikulášská:

Je podvečer  5. prosince, v lesním parku nad přehradou Harcov se tetelí dva čerti, rozjímají dva andělé a vykračuje si tu Mikuláš. Někteří kolemjdoucí jim vesele mávají nebo s nimi zapředou rozhovor, jíní se lehce leknou a se sklopeným zrakem pokračují po pěšince dál. Tahle mikulášská pětice ale nebyla dlouho sama. Brzy začaly obcházet jednotlivá stanoviště ty nejodvážnější děti z programu Podpora vzdělávání v rodinách. U každého zastavení  je čekal úkol spjatý s předvánoční tematikou. Odměnou šikovným dětem byl balíček s bramborou, uhlím, ovocem a sladkými dobrotami!

 

 

 

 


Komplexní programy podpory vzdělávání dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí v Libereckém kraji „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“Autor: Monika Schweidlerová, Zuzana Jireková