Studentské volby – středoškoláci budou „nanečisto“ volit prezidenta České republiky

Publikováno: 11. 12. 2017 Doba čtení: 4 minuty
Studentské volby – středoškoláci budou „nanečisto“ volit prezidenta České republiky
© Foto: JSNS

Zítra a pozítří, tj. 12. a 13. prosince, se na 397 středních školách po celé České republice konají již po osmé Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat mezi kandidáty na prezidenta České republiky. Projekt organizuje JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Studenti budou vybírat z devíti kandidátů, kteří se ucházejí o post hlavy státu. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010. Od té doby se konaly již sedmkrát; naposledy letos začátkem října, kdy studenti vybírali mezi stranami kandidujícími do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

397 zapojených škol

Ke Studentským prezidentským volbám se registrovalo 397 škol z celé České republiky (172 gymnázií, 176 SOŠ a 49 SOU). Mapa zapojených škol je k dispozici zde. Jedná se o gymnázia, střední odborné školy a učiliště. „Zájem škol o Studentské volby je veliký, a to i přesto, že se v letošním školním roce konají již podruhé. Potvrzuje se, že vyučující je považují za smysluplný projekt, který studenty atraktivní formou seznamuje s principy zastupitelské demokracie a přispívá k výchově aktivních občanů,“ uvádí Karel Strachota, zakladatel a ředitel JSNS.

Materiály pro studenty a vyučující

Školy, které se do projektu zapojily, získaly od pořadatele hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče i studentské komise a samolepky na volební urny. Součástí podkladových materiálů jsou i tematické audiovizuální lekce, které jsou spolu s vypracovanými výukovými lekcemi školám k dispozici na webovém portálu JSNS.CZ. Vyučující tak mají možnost se studenty zhlédnout některý z dokumentárních filmů vztahující se k volbám.

O projektu

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem. Procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů při předvolebních kampaních, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách.

Debata studentů s prezidentskými kandidáty

Dnes, v pondělí 11. prosince, pořádá JSNS od 13 do 14.30h v Kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1) předvolební debatu pěti prezidentských kandidátů se studenty. Účast potvrdili Jiří Drahoš, Michal Horáček, Petr Hannig, Marek Hilšer a Jiří Hynek. Debatu bude moderovat novinářka Veronika Sedláčková. Miloš Zeman pozvánku na debatu odmítl s tím, že se zavázal nevést žádnou volební kampaň a neúčastnit se diskusí. Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek účast na debatě s omluvou odmítli již při oslovení, protože měli již naplánovaný program mimo Prahu. Pavel Fischer účast na debatě potvrdil, tři dny před jejím konáním se omluvil kvůli natáčení předvolebního pořadu.

Organizace a průběh voleb

Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují tříčlenné volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Na hlasovacích lístcích, které všechny zapojené školy obdržely, je seznam devíti kandidátů ucházejících se o prezidentský úřad. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. Výsledky zpracovává sociologická agentura Millward Brown.

V případě, že v prvním kole reálných prezidentských voleb, které se bude konat ve dnech 12. a 13. ledna 2018, nebude prezident zvolen, bude následovat druhé kolo Studentských voleb. „Při minulých volbách, které se konaly v roce 2012, hlasovali studenti, na rozdíl od skutečných voleb, pouze v jednom kole. Letos jsme reagovali na přání vyučujících a pořádáme volby dvoukolové, abychom se co nejvíce přiblížili reálným demokratickým procesům,“ vysvětluje Eva Lukášová, koordinátorka projektu Studentské volby.

Výsledky Studentských voleb

Výsledky Studentských voleb budou zveřejněny ve středu 13. prosince v podvečerních hodinách. Ondřej Vilikus, analytik nezávislé výzkumné agentury Millward Brown, která výsledky vyhodnocuje, upřesňuje, jakým způsobem se data ze škol dostanou do zpracovatelského centra: „Po skončení voleb vyplní garant projektu – dohlížející vyučující – jednoduchý elektronický formulář, který bude obsahovat seznam kandidátů. Pro přístup k elektronickému formuláři obdrží unikátní přístupový kód. Výsledky zpracujeme a předáme společnosti Člověk v tísni k uveřejnění.“

Návštěva škol během voleb

V případě zájmu novinářů o návštěvu některé ze zúčastněných škol v průběhu voleb je možné získat od pořadatele bližší informace o přesném termínu jejich konání ve vybrané škole a kontakt na vyučujícího, který volby organizuje. Ilustrační fotografie najdete na stránkách projektu - v sekci pro novináře.

Podrobné informace o projektu a výsledky všech předchozích Studentských voleb, včetně minulých prezidentských voleb z roku 2012, najdete na jsns.cz/volby. „Stávající prezident v roce 2012 nedosáhl u studentů dobrých výsledků, získal pouhých 9,4 % hlasů. Bude jistě zajímavé vidět, jaké přízni se ze strany mladých lidí těší nyní, po pěti letech vykonávání prezidentského úřadu,“ říká Karel Strachota.

Kontakt:

Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka vzdělávacího programu JSNS

tel.: 734 428 395, e-mail: tana.abrhamova@jsns.cz

Autor: JSNS

Související články