Studentské volby – středoškoláci „nanečisto“ zvolí poslance

Publikováno: 3. 10. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Studentské volby – středoškoláci „nanečisto“ zvolí poslance
© Jeden svět na školách

Praha, 2. října 2017 Zítra a pozítří, tj. 3. a 4. října, se na 294 středních školách po celé ČR konají již po sedmé Studentské volby. Středoškoláci budou volit politické strany, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volby organizuje společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami již od roku 2010. „Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni.

294 zapojených škol

K letošním Studentským volbám se registrovalo 294 středních škol z celé České republiky. Jedná se o gymnázia, střední odborné školy i učiliště. Školy se do projektu přihlašovaly dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. „Největší zájem o Studentské volby projevila, jako už tradičně, gymnázia, kterých se přihlásilo 167. Naopak nejmenší zájem je ze strany středních odborných učilišť, u kterých evidujeme 39 přihlášek,“ říká Ester Pěkná, koordinátorka projektu Studentské volby. 

Materiály pro učitele i studenty

Všem přihlášeným školám zaslali organizátoři informační texty o volebním systému České republiky a jeho historickém vývoji. Školy také obdržely manuál, jak při realizaci voleb postupovat, doprovodné didaktické materiály, plakáty k propagaci voleb na škole a volební lístky. Vyučující také mají možnost se svými studenty zhlédnout některý z tematických dokumentů, zpřístupněných prostřednictvím audiovizuálního výukového portálu JSNS.CZ.

Jak volby proběhnou

Organizaci voleb na škole zajišťuje tříčlenná volební komise složená ze studentů pracujících pod supervizí pedagoga. Volit můžou studenti starší 15 let. Na volebních lístcích, které obdrží, je seznam politických stran, hnutí a koalic kandidujících do Parlamentu v řádných volbách, které proběhnou 20. a 21. října. 

Předvolební debata

Dnes, v pondělí 2. října, pořádá Člověk v tísni předvolební debatu se zástupci pěti kandidujících stran (TOP 09 – Karel Schwarzenberg, ANO – Robert Pelikán, ODS Filip Humplík, ČSSD – Petr Dolínek, Pirátská strana – Jakub Michálek), které vybrali sami studenti pražských škol. Debata se bude konat v Kině 35 (Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35), a to od 13 do 14.30h. Moderovat ji bude Jan Bumba, moderátor Českého rozhlasu.

Zpracování a zveřejnění výsledků

Výsledky Studentských voleb budou zveřejněny ve středu 4. října ve večerních hodinách. Vyhodnocovat je bude nezávislá výzkumná agentura Millward Brown. Její analytik Ondřej Vilikus upřesňuje, jakým způsobem se data ze škol dostanou do zpracovatelského centra: „Po skončení voleb vyplní garant projektu – dohlížející pedagog – jednoduchý elektronický formulář, který bude obsahovat seznam kandidujících stran; pro přístup k elektronickému formuláři obdrží unikátní přístupový kód. Výsledky zpracujeme a předáme společnosti Člověk v tísni k uveřejnění.“ Karel Strachota k tomu dodává: „Je pravděpodobné, že výsledky Studentských voleb se budou lišit od výsledků voleb řádných, které proběhnou za pár týdnů. Přesto lze očekávat, že naznačí určité trendy v preferencích voličů.“

Podrobné informace o projektu a výsledky z minulých ročníků najdete na jsns.cz/volby

Mapa se zapojenými školami je k dispozici zde.


Kontakty:

Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, karel.strachota@jsns.cz, tel. 226 200 432, mob.: 777 787 930

Ester Pěkná, koordinátorka projektu Studentské volby, Ester.pekna@jsns.cz;, tel. 226 200 438, mob.: 777 782 063

Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka Jednoho světa na školách, tana.abrhamova@jsns.cz, tel. 226 200 431, mob.: 734 428 395

Autor: Člověk v tísni

Související články