Světlo na konci tunelu

Publikováno: 24. 2. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Světlo na konci tunelu
© www.hippopx.com

S paní D. jsem se seznámil díky našemu bývalému kolegovi. Klientku jsem převzal do své péče v době, kdy bývalý kolega už nás končil. Paní D. bydlí v místním pečovatelském domě a už nějakou dobu se pohybuje pomocí vozíčku. Její příběh je velmi hluboký a zajímavý. 

Před několika lety se rozvedla se svým bývalým manželem. Manžel byl podnikatel a dodnes žije v luxusu. Po rozvodu uplynulo pár měsíců a paní D. našla nového životního partnera. Začali spolu žít. Potřebovali si zajistit domácnost, proto si začali brát menší úvěry a z nich si nakupovali zařízení do svého bytu. Byli na všechno dva, takže zvládali své závazky průběžně hradit. Po nějaké době paní D. onemocněla a bylo potřeba zajistit automobil, aby mohla jezdit na lékařské prohlídky aj. Znovu to tedy vyřešili úvěrem s tím, že její muž byl držitelem řidičského oprávnění a všude paní D. doprovázel. 

Stalo se ovšem něco s čím nikdo z nich nepočítal. Partner po pár letech společného života zemřel. Paní D. se tak ocitla sama se sníženým příjmem a už nezvládala hradit všechny závazky. Začala se točit v kruhu a padat do dluhové spirály. „Byla jsem překvapená, že ani z důvodu úmrtí mého druha mi věřitelé nebyli schopni vyjít vstříc s odložením splátek. Pochopila jsem, že nechtějí situaci vyřešit. Jen mi z toho začalo být úzko a připadala jsem si, že jsem skončila v temném tunelu, kde nevidím žádné světlo“.

Paní D. nás na radu své známé oslovila s prosbou o pomoc. Zpočátku spolupráce se jí věnoval kolega. Po jeho odchodu jsem spolupráci převzal. Společně jsme  zmapovali dluhy, kdy jsme zjistili aktuální stav všech jejích závazků. Nyní již aktivně pracujeme na přípravě dokumentace k Insolvenčnímu návrhu. Institut oddlužení umožňuje východisko ze situace předlužení. Paní D. k současnému stavu dodává: „Jsem ráda, že díky Člověku v tísni a těm dvěma skvělým poradcům začínám vidět v tunelu světlo“.

Já osobně jsem rád, že mohu klientům jako je paní D. pomoci nalézt řešení, které hledají. Je to pro mě tou největší odměnou vidět, jak z člověka odpadne tíha strachu a znovu nachází důvod k úsměvu. 


Autor: Petr Mati, Insolvenční poradce

Související články