Sýrie: Nevládní organizace požadují masivní rozšíření humanitární pomoci

Publikováno: 14. 2. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Earthquake drone footage from Armanaz, NWS.
© Foto: People in Need

Nevládní organizace působící v Sýrii vyzvaly k urychlenému rozšíření podpory a k přijetí okamžitých opatření k zajištění humanitární pomoci obyvatelstvu postiženému zemětřesením v Sýrii. Humanitární pomoc musí odpovídat rozsahu katastrofy.

Mezinárodní nevládní organizace působící v Sýrii vyzývají k urychlenému navýšení podpory a k přijetí okamžitých opatření k zajištění humanitární pomoci obyvatelstvu postiženému zemětřesením v Sýrii. Humanitární pomoc musí odpovídat rozsahu katastrofy.

V době, kdy si Turecko a Sýrie připomínají týden od zemětřesení, protože do severozápadní Sýrie nebylo vysláno žádné další vybavení a kapacity, mohly místní záchranné týmy prohledat pouze 5 % postižených oblastí. Potenciální přeživší uvěznění pod troskami ze zbývajících 95 % nebyli včas zachráněni. Mezinárodní společenství zklamalo syrský lid tím, že nereagovalo dostatečně rychle a nepodpořilo pátrací a záchranné týmy.

S vědomím toho, že tato tragédie ovlivnila celou humanitární akci, vyjadřujeme hluboký obdiv a podporu humanitárním organizacím, dobrovolníkům a všem humanitárním pracovníkům na místě, kteří nesou na svých bedrech veškerou práci a zároveň jsou sami postiženi.

V Sýrii je podle odhadů 6500 mrtvých a 10 tisíc zraněných

Podle odhadů OSN bylo ve všech oblastech Sýrie zabito více než 6 500 osob a 10 000 osob bylo zraněno. Miliony lidí přišly o domov a zažívají nové vysídlení po 12 letech války a traumatu. Tato čísla se v následujících týdnech pravděpodobně ještě zvýší. Nedostatečná materiální podpora a vybavení záchranných týmů v postižených oblastech vedla ke ztrátě mnoha životů.

Nevládní organizace jsou velmi znepokojeny tím, že současná úroveň pomoci, která se dostává do postižených oblastí Sýrie, se ani zdaleka neblíží tomu, co je tváří v tvář zkáze potřeba. Po sedmi dnech krize nevládní organizace znovu zdůrazňují, že je třeba výrazně zvýšit úsilí, aby byl zajištěn neomezený přístup do všech postižených oblastí Sýrie a všemi možnými prostředky přispět k záchraně životů a snížení utrpení...

Je potřeba více pomoci, lepší přístup a více finančních prostředků

Chceme, aby mezinárodní společenství pochopilo - utrpení Syřanů v celém regionu a jejich neustále se zhoršující potřeby za posledních 12 let této vleklé krize nezmizely. Zemětřesení přineslo nové utrpení, zvýšilo počet lidí v nouzi, zhoršilo stávající potřeby a zhoršilo možnosti humanitární práce. Vidíme další děti bez doprovodu, kolektivní přístřešky a stávající tábory jsou nyní plné lidí bez jídla, bez vody, bez přikrývek, bez možnosti vytápění. Je zapotřebí více pomoci a více finančních prostředků. Přesměrování stávajících zdrojů a financování z jiných částí Sýrie NENÍ řešením. To pouze postaví komunity proti sobě, vytvoří další soupeření o nedostatečné financování, zvětší mezery v celkové humanitární práci a zruší dosažený zásadní pokrok. Potřebujeme okamžité flexibilní nové financování, které se co nejrychleji dostane k humanitární komunitě.

Nevládní organizace vyzývají mezinárodní společenství, aby se povzneslo nad politiku, postavilo humanitární principy do centra pozornosti a pokročilo v naléhavém a okamžitém navýšení humanitární podpory s cílem zmírnit utrpení postižených obyvatel a podpořit ty, kteří jim pomáhají.


Autor: People in Need

Související články