Tanglin se stal finančně nezávislý. V Kambodže podporujeme místní se zdravotním postižením

Publikováno: 10. 7. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Tanglin se stal finančně nezávislý. V Kambodže podporujeme místní se zdravotním postižením
© Foto: Nayarng

Odhaduje se, že lidé se zdravotním postižením představují 2 až 9,5 % kambodžské populace. Většina z nich je nezaměstnaná. Je proto důležité podpořit soukromý sektor v přijímání zaměstnanců se zdravotním postižením, dát jim potřebnou podporu a vytvořit studijní podmínky tak, aby byly přístupné všem. 

Hean Tanglin, kterému je 23 let, vypráví o tom, co se stalo a proč je na vozíku. Když mu bylo 16 let, navštěvoval střední školu a spadl z mangovníku, což mu způsobilo vážná zranění a připoutalo ho na invalidní vozík. Každý den čelil problémům po cestě do školy a poté i ve škole, kde bylo velké množství fyzických bariér. Lin musel studium ukončit a zůstal odkázán na finanční podporu své rodiny.  

„Nebýt této podpory, nikdy bych si tohle nemohl dovolit,“ vysvětluje Tanglin.

Díky podpoře lokální nevládní organizace dostal Tanglin příležitost a vyučil se elektromechanikem. Také spolu s dalšími 29 lidmi se zdravotním postižením zúčastnil školení o rozvoji podnikání, které pořádala rozvojová organizace Agile. Po úspěšném absolvování získal malý finanční grant na otevření vlastního podniku.

Cílem projektu není jen poskytovat pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením, ale také posilovat jejich finanční nezávislost a podporovat je, aby mohli uplatnit své dovednosti a talent.

Tanglin si otevřel malý obchod, kde opravuje elektroniku. 

Toto podnikání se stalo jeho životní náplní, kde využívá své dovednosti a dokáže vydělat peníze pro sebe i pro svou rodinu. Tanglin plánuje obchod přesunout na jiné místo, kde ho bude moct najít více zákazníků.

„Děkuji za všechnu podporu. Díky za to, že jsem se mohl naučit něco o podnikání a získal jsem finanční grant a otevřel si vlastní obchod a díky tomu jsem finančně nezávislý,“ sdílí své díky Tanglin.

Inkluzivní zaměstnání pro lidi s postižením je již třetí projekt, který realizujeme ve spolupráci s rozvojovou skupinou Agile, za finanční podpory České rozvojové agentury.  

Autor: Senghorng Sem , Člověk v tísni Kambodža

Související články