,,Těch lidí, co se sem nahrnuli, přijeli a pomohli … prostě neskutečné,” vzpomíná muž, který byl při tornádu těžce zraněn

Publikováno: 5. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
,,Těch lidí, co se sem nahrnuli, přijeli a pomohli … prostě neskutečné,” vzpomíná muž, který byl při tornádu těžce zraněn
© Foto: PIN

Člověk v tísni pomáhá na jižní Moravě stovkám domácností. Každý z místních má svůj příběh, všechny ale spojuje radost z pomoci, která na místo dorazila ze všech koutů České republiky. Před Vánoci jsme se vypravili do zasažených obcí poslechnout si příběhy, které v posledních měsících lidé prožili.

Pan Stanislav Výmola byl při tornádu se svou rodinou v domě v Mikulčicích. Byl to dle jeho slov klasický letní den strávený s dětmi u bazénu. Večer s přícházející bouřkou přišly i kroupy, tak se rozhodl zabezpečit zahradní nábytek a další věci. Vzpomíná na chvíli, kdy přišlo tornádo:

,,Otočil jsem se v tu chvíli k Moravské Nové Vsi, bylo asi tak 19:25 a bylo to tady.”

Při tornádu utržil několik těžkých zranění. S pomocí rodiny a místních byl prvně převezen autem do Moravské Nové Vsi a následně sanitkou do břeclavské nemocnice na urgentní příjem. V nemocnici a na následných rehabilitacích strávil celkem 90 dní.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně


Byť sám pan Výmola dodává, že to budou jiné Vánoce, naštěstí je může již trávit se svou rodinou v provizorním příbytku, který si zřídili.

Rodinný dům pana Výmoly v Mikulčicích byl z velké části nakonec zachován, přestože to bezprostředně po tornádu vypadalo pro rodinu pana Výmoly velmi špatně - viz. foto. Při naší návštěvě v prosinci probíhaly v interiéru domu stavební práce hned v několika místnostech: ,,Náš dům se postupně opravuje, obyvatelný uvnitř by měl být na začátku jara. Zahrada, terasa, ploty a vše ostatní už pak bude otázka dalších několika měsíců,”

3 měsíce v nemocnici pan Výmola sledoval pomoc všech lidí v obcích. ,,Všechno jsem sledoval přes televizu, dostával jsem informace od rodiny a přátel. Těch lidí, co se sem nahrnuli, přijeli a pomohli … prostě neskutečné. Asi obrovské srdce musí mít,” řekl a také připomněl, že klíčová byla jak fyzická pomoc dobrovolníků, tak pomoc finanční (díky společné práci neziskových organizací se první vlna pomoci k poškozeným dostala záhy po tornádu) Pan Výmola dostal ze sbírky, kterou pořádal Člověka v Tísni pomoc ve výši několika stovek tisíc korun na opravu domu.

Závěrem dodává, že nikomu jinému nepřeje, aby se ocitl v podobné situaci. ,,Několik dní jsem jenom brečel, protože jsem nevěděl, jak se dáme dohromady. Lidi by v tomhle měli držet při sobě, být semknutí, mít pokoru a nic nevzdávat. Čas nevrátíme, ručičky hodin se nedají vrátit zpět, musíme myslet pozitivně.”

Stoupající ceny stavebního materiálu a nedostatek řemeslníků velmi stěžují opravy. Člověk v tísni pracuje na třetí vlně podpory, podle koordinátorky Michaely Guldanové bude poskytovat pomoc na místě minimálně do konce března.

Na konto sbírky SOS Morava na pomoc lidem zasaženým tornádem a dalšími extrémními povětrnostními vlivy je stále možné přispívat: č.ú.: 713271329/0300.

Autor: Ray Baseley

Související články