Technologiemi k větší připravenosti na přírodní katastrofy na Filipínách

Publikováno: 2. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Zahájení projektu proběhlo 30. ledna 2024 v Cagayan de Oro City na Filipínách
© Foto: Zenny Awing

Projekt zaměřený na systémy včasného varování The Strengthening Resilience Through Early Action and Impact Mitigation-Early Warning System (STREAM-EWS) byl úspěšně zahájen 30. ledna slavnostním ceremoniálem v Cagayan de Oro City na Filipínách.

STREAM-EWS, projekt, který na Filipínách realizujeme, je financovaný organizací Global System for Mobile Communications Association (GSMA) v rámci britského úřadu pro zahraniční věci, Commonwealth a rozvoj (FCDO). Posílí připravenost na katastrofy a zmírnění jejich dopadů a bude přínosem pro 52 000 ohrožených obyvatel v Zamboanga Del Sur, Misamis Occidental, autonomních oblastech Bangsamoro, Surigao Del Norte a Surigao Del Sur na ostrově Mindanao.

Kimberly Brown, vedoucí oddělení mobilních technologií pro humanitární inovace GSMA, vyjádřila své nadšení a uvedla:

„Připravenost na katastrofy zachraňuje životy, včasné varování zachraňuje životy a my jsme rádi, že můžeme na tomto projektu s organizací Člověk v tísni spolupracovat.“

O systémech včasného varování se zároveň na Filipínách dozví až 500 000 nepřímých uživatelů, mezi které patří posluchači rozhlasu nebo lidé, kteří sledují sociální sítě.

Ve spolupráci s Ministerstvem pro vědu a technologie – Filipínským úřadem pro atmosférické, geofyzikální a astronomické služby (DOST-PAG-ASA) a s využitím systému Smart-PLDT zajišťuje systém STREAM-EWS informace o nebezpečí a údaje o rizicích v reálném čase. Projekt využívá technologické nástroje včasného varování připojené k internetu věcí, vyvíjí modely šíření výstrah pomocí mobilních technologií a řeší tak nedostačující předpovídání dopadů na lokální úrovni.

„Tento projekt je skvělou iniciativou a my jako telekomunikační společnost jsme tu proto, abychom tuto věc podpořili. Věříme, že technologie hrají klíčovou roli v rozvoji konektivity a podpoře bezpečnosti v komunitách,“

potvrzuje Roberto Suzon, obchodní ředitel společnosti PLDT pro Severní Mindanao.

Náš tým se nyní zaměří na zefektivnění místního řízení katastrof a posílení kapacit pro zjišťování a předpovídání informací včasného varování. Obyvatelé Filipín budou stale více informováni prostřednictvím informačních, vzdělávacích a komunikačních kampaní, které budou využívat sociální a digitální platformy.

Jan Ciupa, vedoucí naší mise na Filipínách, vyjádřil poděkování všem zúčastněným stranám, které projekt uvedly v život:

„Společně jsme odhodláni zvýšit odolnost vůči katastrofám, zachránit životy a učinit významný pokrok v humanitární práci.“

Systémy včasného varování 1294 (EWS1294) instalujeme už přes 10 let v Kambodži, odkud můžeme čerpat inspiraci a funkčnost systémů je pro nás důkazem závazku k osvědčeným postupům při zvládání katastrof.

Autor: Zenny Awing, MEAL & Communications Officer

Související články