Terorista s tužkou v ruce. Syrský karikaturista Ali Ferzat navštívil Prahu.

Publikováno: 7. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Terorista s tužkou v ruce. Syrský karikaturista  Ali Ferzat navštívil Prahu.
©

“Já jsem nosil jen tuto tužku, to je moje jediná zbraň - kvůli ní mě považují za teroristu,” řekl během debaty Jednoho světa Ali Ferzat, syrský kreslíř a karikaturista a laureát Sacharovovy ceny. Díky podpoře Evropského parlamentu přijel na festival dokumentárních filmů Jeden svět.

S Bašárem Asadem se znal ještě dřív, než se chopil moci v roce 2000. I poté se s ním setkával a debatoval, jaké reformy by země měla přijmout. “Zpočátku jsme si neuvědomovali, co se v zemi děje. Když jsme se mu pak snažili vysvětlit, že svou neochotou změnit poměry v zemi způsobuje velké napětí ve společnosti, zanechal nás tajné policii a začal nás nazývat teroristy,” popisuje Ali Ferzat situaci kritických intelektuálů a umělců, ještě než v zemi propuklo otevřené povstání proti Asadovu režimu. To bylo tvrdě potlačeno a dodnes je Sýrie zmýtána občanskou válkou.

Ali Ferzat a s ním i mnoho dalších bylo tvrdě pronásledováno. Jeho příteli, který zpíval pro revoluci, vyřízli jazyk a zavraždili ho, jinému zabili syna. Jeho samotného unesly a surově zbili, zejména se zaměřili na ruce, aby už dál nemohl používat tužku - svou jedinou zbraň proti Asadovu režimu. Ferzatovy kresby totiž Bašára Asada a jeho politické kroky a rozhodnutí nijak nešetřily a staly se velmi populární a inspirující mezi těmi, kdo požadovali svržení režimu. Jejich přímočarost také oslovila mezinárodní publikum.

Umlčet Aliho Ferzata se naštěstí nepovedlo a i nadále se z exilu věnuje poltické satiře a svými kresbami komentuje nejen situaci v Sýrii, i když přiznává, že ho prsty při delší práce bolí. “Nakonec ta tužka byla opravdu silnější než armáda,” dodává.

Jeho úsilí a boje proti nespravedlnosti si všiml i Evropský parlament, který jemu a dalším představitelům arabského jara udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.  Tato cena, která byla poprvé udělena v roce 1988, odměňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody.

Záznam debaty s Ali Ferzatem můžete sledovat zde.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Autor: Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni