Hostem Jednoho světa 2019 bude tibetský premiér Lobsang Sangay

Publikováno: 7. 2. 2019 Doba čtení: 1 minuta
Hostem Jednoho světa 2019 bude tibetský premiér Lobsang Sangay
© Foto: Pin Archive

Na Jeden svět míří významný host – v Praze bude 5. a 6. března na návštěvě premiér tibetské exilové vlády Lobsang Sangay. Politický nástupce Jeho Svatosti dalajlamy, státník světového formátu, tibetská celebrita, doktor práv a bojovník za lidská práva a nezávislost Tibetu.

Dr. Lobsang Sangay (český přepis Lozang Sanggjä) je nejvyšší tibetský politický vůdce – předseda tibetské exilové vlády (President of Central Tibetan Administration). V roce 2011 převzal tuto nevyšší politickou funkci od Jeho Svatosti dalajlamy, což je poprvé, kdy se dalajlama rozhodl rozdělit politickou a duchovní moc. Dr. Lobsang Sangay vystudoval práva na Harvardově Univerzitě a působil mnoho let v USA jako právník, věnoval se především mezinárodnímu právu. Cestuje po světě, setkává se se státníky, upozorňuje na porušování lidských práv Tibetu, účastní se konferencí, pořádá přednášky. Sanggjä je zastáncem „politiky střední cesty”, která je založena na rovnosti a vzájemné spolupráci mezi Tibetem a Čínou a usiluje o mírové vyřešení tibetské otázky. 

Lozang Sanggjä přijede v březnu 2019 do Prahy jako host festivalu Jeden svět a hlavní řečník na slavnostním zahájení v Pražské křižovatce, kde také předá cenu Homo Homini nikaragujské farmářce Francisce Ramírez. Na slavnostní ceremonii pronese úvodní řeč, v níž se dotkne rostoucího globálního vlivu Číny a dopadů čínské zahraniční politiky na ochranu lidských práv.

Autor: Jeden svět

Související články