iRozhlas.cz: Tisíce Arménů prchají z Náhorního Karabachu. Humanitární pomoc jim zajišťuje i Člověk v tísni

Publikováno: 23. 11. 2020 Doba čtení: 1 minuta
iRozhlas.cz: Tisíce Arménů prchají z Náhorního Karabachu. Humanitární pomoc jim zajišťuje i Člověk v tísni
© Člověk v tísni

Z oblasti Náhorního Karabachu prchají tisíce lidí. K těm, co utekli kvůli válce, se přidávají lidé, kteří prchají před předáním nárazníkových zón Ázerbájdžánu. Řada z nich bude potřebovat pomoc, protože domů už se asi nikdy nevrátí. Na místě pomáhá i česká humanitární organizace Člověk v tísni.

S pracovníky Člověka v tísni jsme dorazili do vesnice Tegh, která je téměř na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem – z druhé strany oblastí Náhorního Karabachu.

Dole v místnosti se shromažďuje pomoc od české nevládní neziskové organizace. Její pracovníci skládají papírové tašky s hygienickými potřebami, které si rodiny z Karabachu později přijdou vyzvednout.

„Tady rozdáváme hygienické balíčky, uvnitř kterých jsou i covidové prevenční materiály jako roušky nebo gel,“ vysvětluje pro Radiožurnál Emanuela Macková, humanitární expertka z Prahy, která na místo přijela na několik týdnů.

„Zatím nejsme schopni působit ve velkém, protože čerpáme jenom z privátních zdrojů. Snažíme se teď získat více prostředků, abychom mohli pokračovat ve větším,“ dodává.

Materiál není potřeba dovážet, všechen se kupuje na místě. Obchody oblasti fungují.

Maisi, jeden z místních, mi říká, že sami vesničané humanitární pomoc nepotřebují. Ta je podle něj důležitá pro rodiny uprchlíků z Arcachu (jak místní říkají Náhornímu Karabachu), kteří tu bydlí po domech a po rodinách.

Uprchlických žen je zde odhadem necelá stovka. Pomoc si ale přicházejí vyzvednout ve stanovených hodinách, takže jich tu možná bude ještě víc.

Pracovníci vyvolávají podle jmenného seznamu ty, kteří si přicházejí převzít pomoc. Všechno se dokumentuje a zapisuje do formulářů.

Poslechněte si celou reportáž Martina Dorazína z místa

Autor: Martin Dorazín, iRozhlas.cz

Související články