Tkaní koberců v Arménii oslovuje i mladou generaci

Publikováno: 8. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Tkaní koberců v Arménii oslovuje i mladou generaci
© Foto: PIN

Tkaní koberců bylo vždy jedním z odvětví tradiční arménské kultury. Díky společnosti Člověk v tísni se tuto praxi daří v zemi obnovovat a přibližovat i mladým lidem. Příležitost tak dostala i Armenuhi a její dcery, které se zůčastnily krátkodobého kurzu tkaní a plstění koberců, deček a dekorativních předmětů – financovaného Evropskou unií.

Svět příze a látek fascinoval Armenuhi již od dětství. Jako malá holčička se ve škole naučila vyšívat. Díky Člověku v tísni pak dostala možnost prohloubit své dovednosti a přiučit se nové techniky. Dokonce dokázala inspirovat i své dcery, aby se v této moderní době věnovaly tradičnímu tkaní koberců.

Při účasti na školení Armenuhiinu devítiletou dceru Tatev zaujala výroba koberců. "Školitelka Tatev povzbudila slovy, že má řadu studentů v jejím věku, což se pro ni stalo podnětem a začala plstit," říká Armenuhi.

Jelena, nejstarší dcera Armenuhi, se mnohem více zajímá o malování. Její vrozené malířské nadání a množství namalovaných obrazů ji přivedlo k zájmu o školení, na jehož základě by se tradičním technikám chtěla i nadále věnovat.

Krátkodobé kurzy tkaní koberců, které podpořil Člověk v tísni ve státní řemeslnické škole Amasia přinesly Armenuhi nápady a inspiraci pro vlastní podnikání. Chce je rozvinout a doufá, že v této oblasti uspěje. "Když vidím něco krásného a vnímám to, snažím se to uplatnit i ve svých dílech," popisuje Armenuhi.


Tkaní koberců, které má svůj původ v dávných dobách, nyní opět nabývá na popularitě. Příběh Armenuhi a její rodiny, která se nechala inspirovat a nadchnout touto starobylou uměleckou formou a jejími novými vzrušujícími možnostmi, je jedním z řady. Programu podpořeného Evropskou unií se již zúčastnilo celkem 134 zájemců, pro které odborné znalosti v oblasti tkaní a podnikání, přináší zcela nové příležitosti.

Autor: Elma Vardanyan

Související články