„To se takhle potká Slovák, Egypťan, Makedonka, Syřanka a Mongol…“

Publikováno: 28. 4. 2019 Doba čtení: 2 minuty
„To se takhle potká Slovák, Egypťan, Makedonka, Syřanka a Mongol…“
© Foto: Ondřej Hrubeš

Může to znít jako začátek nějakého bodře stereotypizujícího "vtipu", v našem případě bychom ale pokračovali „a řeknou si, že chtějí dobrovolničit v Člověku v tísni.“ A to není vtip, to je fakt.

Dobrovolníků v našich vzdělávacích službách rok od roku přibývá jak co do počtu, tak do rozmanitosti. Rozhodně tím nemáme na mysli pouze zemi původu, ale rovněž profesní zaměření či věk. A to je milá zpráva nejen pro zaměstnance, ale primárně pro děti a dospívající ze sociálně znevýhodněného prostředí, kterým dobrovolníci pomáhají při mnohdy zapeklité cestě vzdělávacím systémem. Mohou tak získat skvělé parťáky od středoškoláků po seniory, od akademiků po podnikatele (napříč kontinenty i pohlavími).


Ale co z toho mají dobrovolníci, kteří chodí do rodin, klubů či knihoven každý týden "darovat dvě hodiny"? Motivace je opět velmi různorodá. Pro někoho je to pocit smysluplně stráveného času, pro jiného prohloubení praxe ke studiu, velkou roli hraje i altruismus a prostá potřeba pomoci člověku v tísni. My se dobrovolníky na oplátku - kromě lásky a vděčnosti - snažíme zahrnout i vzdělávacími kurzy, team-buildingovými aktivitami, někdy i profesním růstem v naší organizaci. 

 


A následující čísla prozrazují, že to stojí za to:

- 180 – tolik dobrovolníků se v minulém roce zapojilo do našich aktivit. Děkujeme ❤

- 122 – počet dobrovolníků, kteří jsou aktuálně v akci. Chceš zvýšit tuhle cifru? :)  

- 68 – takový je věkový rozdíl mezi nejmladším (15) a nejstarším (83) dobrovolníkem (!)


… takže obáváte-li se, že jste moc mladí/staří/takoví/makoví na to, stát se dobrovolníkem v Člověku v tísni, můžete nechat obavy se směle rozplynout. V našich dobrovolnických řadách jsou totiž prima lidé všeho druhu – a někdy dokonce i ze zemí, které můžeme mít ve škatulce "my pomáháme jim", byť je to v tomto případě přesně naopak.

Autor: Onřej Hrubeš, Koordinátor vzdělávacích služeb

Související články