Dobrovolnictví

Dobrovolnictví

Publikováno: 29. 5. 2017 Doba čtení: 2 minuty

Každým rokem spolupracujeme zhruba se třemi sty dobrovolníky, kteří doučují děti, které to z různých důvodů potřebují. Jedná se především o děti rodičů, kteří mají sami nízké vzdělání (často jen základní). V důsledku toho nezvládají své potomky podporovat tak, jak by bylo potřeba. Dobrovolník nejčastěji pomáhá s individuálním či skupinovým doučováním.

V rámci individuálního doučování dochází dobrovolník přímo do domácnosti dítěte a každý týden se s ním dvě hodiny učí. Cílem doučování není s dítětem psát domácí úkoly, ale probrat s ním, co ve škole nestihlo zpracovat, případně se zaměřit na rozvoj všeobecného přehledu. Důležitým faktorem v této práci je komunikace s rodiči dítěte. Cílem je naučit rodiče učit se s dítětem a posílit jejich kompetence v oblasti komunikace se školou a domácí přípravy dítěte.

Dobrovolník je v pravidelném kontaktu se svým koordinátorem (zaměstnancem Člověka v tísni), u kterého najde metodickou podporu a může s ním kdykoliv konzultovat. Dobrovolník může rovněž spolupracovat se školou doučovaného dítěte, čímž dosahujeme maximální efektivity služby. Kontakt dobrovolníka s dítětem se neomezuje pouze na učení. Důležité je s dítětem navázat dobrý vztah a stát se mu kamarádem, v ideálním případě mentorem, motivovat jej do učení, probírat s ním starosti a strasti běžného života, dodat mu sebevědomí a probudit v něm zvídavost.

Máte zájem stát se dobrovolníkem organizace Člověk v tísni a doučovat potřebné děti? Pokud ano, pište na doucovani@pinf.cz.

S dobrovolnickou prací se váží i povinnosti. Koordinátoři vyžadují pravidelný kontakt a sledování vývoje doučování, drobné administrativě se tedy dobrovolník nevyhne. Rovněž je důležité, aby každý zájemce zhodnotil, zda bude mít čas a chuť se doučování věnovat svědomitě a pravidelně. Jenom tak můžeme poskytnout potřebnému dítěti maximální podporu a dosahovat společně úspěchů.

V případě, že je dobrovolník zapojen do skupinového doučování, dochází jednou až dvakrát týdne do vybrané základní školy, kde se společně s dalšími dobrovolníky a svým koordinátorem věnuje skupině dětí a pomocí her, nejrůznějších cvičení a úkolů pomáhá rozvíjet jejich základní kompetence.

Online doučování

V době uzavření škol kvůli koronaviru jsme se zaměřili na podporu dětí, které náhle ztratily kontakt se školou, ať už protože doma neměly připojení nebo potřebnou výpočetní techniku. Podařilo se nám ve spolupráci s iniciativou Česko.Digital a Nadací České spořitelny zapůjčit notebooky do 150 rodin, další budou následovat v tomto školním roce. Díky tomu jsme mohli děti napojit na nový systém online doučování, který jim umožnil dohnat zameškanou látku.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: ČvT

Související články