Třetí humanitární vlak Člověka v tísni dorazil až na východ Ukrajiny

Publikováno: 10. 3. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Třetí humanitární vlak Člověka v tísni dorazil až na východ Ukrajiny
© Foto: čvt

Náklad třetího humanitárního vlaku byl dnes dopoledne vyložen ve východoukrajinském městě Dnipro. Distribuci humanitární pomoci zajišťuje Člověk v tísni společně s partnerskou organizací R2P na místě. Humanitární pomoc z vlaku bude dále pokračovat do měst Svatohirsk, Charkov a dalších míst v Luhanské a Doněcké oblasti, část zůstane na pomoc lidem přímo v Dnipru. Vlakem jsme dopravili trvanlivé potraviny, hygienické potřeby a dětské plínky. 

Na východě Ukrajiny se soustředíme na distribuce potravin, které na mnoha místech docházejí. Lidem také zajišťujeme vodu, která přestala v části Ukrajiny téct. V západní části země jsme zajistili kanystry, aby lidé mohli využívat vodu ze studen. Pokračujeme ve vybavování kolektivních center matracemi, dekami a spacáky a připravujeme systém finanční podpory pro ty nejzranitelnější, kteří byli nuceni před válkou utéci.

Reportáž z vykládky vlaku

U vykládky vlaku byl i Martin Dorazín z webu irozhlas.cz, který proces popsal ve své reportáži. První věc, kterou musí pracovníci partnerské organizace Právo na ochranu (R2P) udělat, je kontrola plomb na vlacích. Ta proběhla úspěšně. Poté následuje kontrola zboží podle dodacích listů. Celkově se musí zkontrolovat více než 420 tun materiálu. Jak říká Sofie z R2P, humanitární pomoc se poté třídí podle jednotlivých oblastí Ukrajiny. Prioritní je oblast Luhanská, kde je situace nejtěžší... Celá textová reportáž zde.

Poslechněte si reportáž redaktora irozhlasu.cz:

AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.

Přispějte do SOS Ukrajina:

Co jsme vlakem na východ Ukrajiny dopravili?

  • 212 palet trvanlivého jídlo (těstoviny, vločky, ořechy, ) instantního jídla a hygienických potřeb a dětské výživy (pleny, dětská výživa)
  • 104 palet kávy a kofeinových nápojů a
  • 42 palet mléka, 21 palet toaletního papíru
  • 6 krabic spacáků,
  • 10 palet dezinfekčních ubrousků,
  • 15 palet termo oblečení,
  • 2 palety peřin a polštářů

Kontakty


Autor: Člověk v tísni

Související články