Tři příběhy žen, kterým může Milostivé léto změnit život

Publikováno: 5. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Tři příběhy žen, kterým může Milostivé léto změnit život
© Foto: Unspash

Seznam Zprávy: Přečtěte si příběhy tří žen, kterým může významně pomoci akce Milostivé léto, která umožňuje odpuštění exekucí u veřejnoprávních institucí.

Paní Jana se svým mužem v devadesátých letech provozovali bar v širším centru Karlových Varů. Prostory si pronajímali od města.

„Doktor mi řekl, abych se vyhnula zakouřenému prostředí. Tenkrát se kouřilo všude. Tak jsme to probírali, a nakonec se rozhodli bar pustit,“ vysvětluje, proč podnik koncem devadesátých let zavřeli.

Právě s tímto okamžikem se pojí začátek finančních problémů. „Odnesla jsem klíče od baru do realitky, která spadá pod město a myslela, že tím to končí,“ popisuje Jana. Připomíná, že zaplatila ještě poslední nájem.

Zpětně se ukázalo, že z pohledu města nebyl pronájem ukončený a manželům, kteří řešili své zdravotní problémy, naskakoval dluh. Že čelí exekuci, se podle svých slov paní Jana dozvěděla až kolem roku 2008, kdy nastoupila do zaměstnání v řetězci hypermarketů.

Letos před začátkem takzvaného Milostivého léta se dokonce zvažovala i dražba domu, kde Jana s mužem žijí. „Připadalo mi, jako kdyby to chtěli stihnout, než přijde Milostivé léto,“ říká. Podotýká, že ve spolupráci s odborným poradcem z Člověka v tísni se jim podařilo dražbu odvrátit.

Přispějte do sbírky SOS Milostivé léto a pomozte lidem splatit dluhy:

Muž je nemocný se srdcem, tak ho nechci zatěžovat

Právě přes Člověka v tísní se aktuálně snaží i oddlužit. Manželům totiž i po letech zbývá zaplatit celou dlužnou částku. „Abych se z toho vykoupila, zbývá mi 119 tisíc, to je jistina, plus k tomu poplatky. Dohromady to vyjde na 120 026 korun,“ říká seniorka. Dodává, že i tato částka je nad jejich síly. Pomoci ovšem mohou peníze ze sbírky SOS Milostivé léto. Ovšem i tak část peněz zaplatí Jana s manželem ze svého, část složí Člověk v tísni ze sbírky.

Jana už zaplatila 204 tisíc korun, původní dluh 119 tisíc korun, tak reálně přeplatila. Ovšem v praxi odkrajovala jen ze stále rostoucích nákladů. Seniorka tak i přes splácení čelila závazku ve výši přes šest set tisíc korun. Díky Milostivému létu stačí zaplatit méně než pětinu.

Žena, která je od roku 2013 v důchodu, se snaží ušetřit svého muže problémů. „Je nemocný se srdcem, tak to řeším já, nechci ho tím zatěžovat,“ vysvětluje. Dodává, že stejně tak opatrně mu případně sdělí novinu, že se exekuce po letech zbavili.

Další dva příběhy čtěte na serveru Seznam zprávy

*úvodní foto je pouze ilustrační

Autor: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Související články