Účast státu na byznysu s dluhy

Publikováno: 2. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Účast státu na byznysu s dluhy
© Foto:

Z nezaplacených 150 tisíc dluh převyšující milion? Podobné kauzy jsou tak časté, že už nevzbuzují téměř žádnou pozornost. Co když je ale hlavním aktérem „byznysu s dluhy“ stát? 

Panu Rudolfovi je téměř šedesát let. Pracuje ve stavebnictví a bydlí v jedné malé obci na Stříbrsku. V minulosti se mu, ne zcela jeho vinou, několik věcí v životě nepovedlo a z prvních let milénia si odnesl dluh na nájemném ve výši necelých 150 tisíc korun. Byt patří Státnímu pozemkovému úřadu (státem zřizovaná instituce), který začal dlužnou částku vymáhat. Po platebním rozkazu přišla exekuce a následoval soud o další dluhy. Pan Rudolf vše začal splácet a po několika letech se mu podařilo celou dlužnou částku na nájemném uhradit. Příběh však zdaleka nekončí – původní dluh 150 tisíc je totiž „maličkostí“ oproti poplatkům, které má v souvislosti s celým řízením uhradit. Ty se vyšplhaly do výše 1,2 milionu korun.

„Vedle nákladů na exekuci a soudní řízení pan Rudolf dlužil Státnímu pozemkovému úřadu přes milion korun na poplatcích z prodlení!“ upozorňuje Michala Baslová, dluhová poradkyně společnosti Člověk v tísni. Současný příjem umožňuje panu Rudolfovi splácet dva tisíce měsíčně. Pokud by si příjem udržel (a tedy neodešel do důchodu) má „možnost“ své dluhy uhradit za cca 40 let.

Zákon pamatuje na možnost prominutí dluhu s ohledem na sociální poměry dlužníka. „Pan Rudolf s naší pomocí podal žádost o prominutí poplatků z prodlení, dokládal příjmy, majetkové poměry a všechny další potřebné doklady. Státní pozemkový úřad však tuto žádost zamítl a dále trvá na splacení celé částky,“ uvádí Michala Baslová. Ta doplňuje, že odvolání proti postupu Státního pozemkového úřadu následně nevyhovělo ani nadřízené Ministerstvo zemědělství. Odpuštění podobných poplatků přitom není zas až tak neobvyklou věcí. „Podobný krok učinilo vůči některým dlužníkům například město Plzeň v roce 2014 v obdobné situaci jako v případě pana Rudolfa, tedy po doplacení základního dluhu na nájemném,“ dodává Michala Baslová.

Vedení Státního pozemkového úřadu i Ministerstva zemědělství zkrátka chápe dobu a stará se jako „řádný hospodář“ o své peníze. Podobné zadlužení je z pohledu státu výhodné - takový nárůst vložených finančních prostředků by jistě nenabídla žádná banka ani jiná finanční instituce.

Autor: ,