Učte žáky o médiích vlastním prožitkem s brožurou Hledá se novinář

Publikováno: 5. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Učte žáky o médiích vlastním prožitkem s brožurou Hledá se novinář
© JSNS

Vlastní zkušenost je pro osvojení klíčových dovedností a pro zapamatování důležitých poznatků nezbytná. Na učení skrze vlastní prožitek neboli learning by doing, jsme postavili i celou sadu lekcí Hledá se novinář. Díky nim a nové praktické příručce si mohou vaši žáci a studenti na čas vyzkoušet roli novinářů a dozvědět se tak podrobnosti o fungování mediálního světa.   

Představte své třídě pojmy spojené s tvorbou mediálního obsahu a novinářskou prací skrze samostatnou praxi. Díky naší brožuře Hledá se novinář se žurnalisty totiž mohou stát na určitý čas i vaši žáci a studenti. S pomocí metody learning by doing se ocitnou v kůži novinářů a naučí se poznávat různé novinářské žánry.

V pěti kapitolách pojatých formou komiksu se dozví rady a tipy, jak natočit vlastní televizní reportáž, napsat novinový článek, natočit živý vstup, vést rozhovor nebo vytvořit vzdělávací video. Brožuru si u nás můžete objednat zdarma, a to i ve více výtiscích pro celé týmy. Brožuru využijete nejen v hodinách mediální výchovy, ale i třeba během českého jazyka, občanky nebo výtvarky. Tvorba mediálního obsahu totiž zasahuje téměř každou sféru našeho života, a tedy i výuky.

Metoda learning by doing

Sada pěti nových lekcí určených k rozvoji mediální gramotnosti vznikla z již existujícího soutěžního pořadu Hledá se novinář. V něm se několik mladých lidí proměnilo na nějaký čas v novináře. Novináři se s pomocí našich výukových materiálů mohou nyní stát i žáci 2. stupně ZŠ a středoškoláci, a to díky využití osvědčené výukové metody learning by doing. Tu ve svých materiálech JSNS využívá vůbec poprvé, rozšiřuje jí tak již obsáhlou nabídku materiálů a aktivit postavených na analýze existujících mediálních sdělení.

Hodina mediální výchovy s využitím materiálů JSNS může vypadat následovně: pedagog s žáky probere jejich představu o daném mediálním výstupu, následuje projekce konkrétního dílu pořadu Hledá se novinář, díky kterému žáci získají inspiraci, jak k podobnému úkolu přistoupili účastníci soutěže. Poté ve skupinkách nebo jako jednotlivci sami připraví vlastní mediální obsah, a to právě s pomocí brožury Hledá se novinář.  


Autor: JSNS

Související články