Ukrajinští uprchlíci potřebují dlouhodobou pomoc. Řešením může být příspěvek pro soukromé pronajímatele

Publikováno: 15. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Ukrajinští uprchlíci potřebují dlouhodobou pomoc. Řešením může být příspěvek pro soukromé pronajímatele
© Foto: Člověk v tísni

Příliv válečných uprchlíků z Ukrajiny testuje kapacity sociálního systému. Registrace nově příchozích funguje dobře, otázkou zůstává dlouhodobé začlenění uprchlíků. Pomoci můžou finanční příspěvky pronajímatelům skrz příspěvek nebo navýšení personálních kapacit ve školství a zdravotnictví.

Česko v následující době očekává příchod dalších 50 až 100 000 osob z Ukrajiny. Po prvotní adaptaci musí systém reagovat na poptávku stálého bydlení, zaměstnání nebo školy. “Řádově budeme hledat byty pro 80 tisíc domácností,” upozorňuje Vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství Daniel Hůle v rozhovoru pro web irozhlas.

Jeden ze způsobů, jak uvolnit ubytovací kapacity, je příspěvek pro soukromé pronajímatele. Stát tak finančně pomáhá lidem kteří se rozhodnou poskytnout byt ukrajinským uprchlíkům.

Jak se začlenit: 4 návrhy zlepšení dlouhodobé pomoci ukrajinským uprchlíkům

  • příspěvek 4000 korun pro pronajímatele, kteří ubytují ukrajinské uprchlíky
  • ubytování v obecních bytech
  • výstavba modulárních bytů, dvou kontejnerových jednotek s vlastním sociálním zařízením
  • navýšení personálních kapacit ve školství a ve zdravotnictví, například skrz urychlené uznávání kvalifikací

Hůle v rozhovoru pro irozhlas upozorňuje, že zvažovaných tisíc korun za nájemce nestačí. “Navrhujeme, aby to byly 4000 korun na hlavu za první tři ubytované osoby, tedy 12 tisíc za průměrnou domácnost. To by zvedlo ochotu majitelů až na 16-17 procent. Toto opatření by podle našeho propočtu znamenalo byty pro zhruba čtyři tisíce domácností.“

“Mluví se tady o tom, že vzniknou ukrajinské školy a ukrajinské třídy, aniž se ale ví, co rodiče preferují. A mají třeba vyšší ročníky dokončit studium v ukrajinštině? Mají se učit česky?”

Další volné byty by mohla zajistit výstavba tzv. modulárních bytů. “Jsou to dvě kontejnerové jednotky spojené dohromady. Zásadní je, aby v každé bytové jednotce vždy bylo sociální zařízení,” vysvětluje Hůle. Byty by se měly stavět v již existující zástavbě, maximálně po pěti. Tak se předejde vzniku vyloučených lokalit.

Část uprchlíků by mohla najít přístřeší u svých příbuzných. “Tady musí fungovat běžné hmotné zabezpečení u rodin, když si nenajdou práci nebo ztratí práci - stejně jako český občan,” říká Černý. Dlouhodobé řešení mohou představovat i obecní byty.

Přispějte do SOS Ukrajina:

Nápor na sociální systém může mít i svá pozitiva

Oba odborníci se staví proti dlouhodobému využívání nouzového ubytování typu stanových kolonií. “Uprchlické tábory nejsou nic pěkného, vzniká tam řada patologií, není to dobré místo pro děti prchající před válkou,” upozorňuje Černý.

Další nezbytností je zajištění vzdělávání. Možností je realizace ukrajinských tříd s výukou rodného jazyka a reálií. Černý v rozhovoru pro irozhlas poukazuje na nejasnosti v oblasti školství. “Mluví se tady o tom, že vzniknou ukrajinské školy a ukrajinské třídy, aniž se ale ví, co rodiče preferují. A mají třeba vyšší ročníky dokončit studium v ukrajinštině? Mají se učit česky?”

Částečným řešením možné krize by mohlo být navýšení personálu ve školách, totéž se týká zdravotnictví. “Pomoct nám může urychlené uznávání kvalifikací,“ navrhuje Hůle způsob získávání zaměstnanců.

Podle Černého může mít nápor na sociální systém i svá pozitiva. “Věřím že to můžeme vzít jako příležitost: jak ve změně způsobu administrace hmotného zabezpečení, tak v navýšení kapacit v bydlení, o které byla nouze i před válkou.”

Napsáno na základě rozhovorů pro Respekt a irozhlas a EuroZprávy.cz.


AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.

Autor: Člověk v tísni

Související články