Uprchlice z Abcházie díky nám začala podnikat

Publikováno: 5. 3. 2012 Doba čtení: 1 minuta
Uprchlice z Abcházie díky nám začala podnikat
©

Tvůrci pořadu České televize Na cestě se vydali do oblasti Svanetie v Gruzii. Své putování ale začali v Zugdidi, kde Člověk v tísni pomáhá uprchlíkům z Abcházie. Navštívili i paní Zoju Korbavu, kterou jsme finančně podpořili v podnikatelských začátcích. Podívejte se na video, které se do pořadu nevešlo.


Gruzínský region Abcházie vyhlásil v roce 1992 nezávislost, kterou Gruzie neuznala. Začala válka, při které uteklo z Abcházie 250 tisíc Gruzínců. Většina se usadila v příhraničních oblastech.
Člověk v tísni uprchlíkům pomáha postavit se na vlastní nohy. Poskytuje jim například vybavení potřebné k otevření vlastní dílny nebo nakoupí zvířata pro založení chovu. Z výdělků půjčku splácí tím, že investují do opravy školky nebo nemocnice ve své vesnici.
Mezi nimi je i rodina paní Zoji Korbavy, která se usadila v obci Churča. Za peníze od Člověka v tísni nakoupila krávy a dnes vyrábí sýry, kysanou smetanu a jogurty pro celou vesnici. Rodina paní Zoji vlastnila v Abcházii hospodářství s 22 kusy dobytka. Ve válce na počátku devadesátých let přišla o všechno.

Podívejte se, jak podporujeme zemědělce v Gruzii

A když se jí konečně podařilo hospodářství v Churče částečně obnovit, rozhořel se v roce 2008 další válečný konflikt, během kterého přišla o malý kravín i se zvířaty znovu. Rodinnému podniku se dnes daří celkem obstojně. Dokonce uvažují o dalším rozšíření výroby mléčných produktů.
Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá gruzínským zemědělcům a farmářům, což významně podporuje i česká vláda, pro kterou je Gruzie jednou z prioritních zemí zahraniční rozvojové pomoci.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor