„Ušetřím peníze i čas.“ Příběh kambodžské farmářky, která zkouší nové technologie

Publikováno: 26. 2. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Paní Nop Kolap se zelenými fazolemi vypěstovanými u ní na farmě.
© Foto: PIN Cambodia

Skutečnost, že klimatická změna je z velké části způsobena antropogenními emisemi, tedy námi, lidmi, už není žádnou novinkou. Jedním z nejdůležitějších úkolů, na který se potřebujeme zaměřit, je přechod na čisté zdroje energie. A co víc, musíme zajistit hlavně to, aby k této energii měli přístup všichni. A protože dostupnost elektrické energie z obnovitelných zdrojů bude jedním z hlavních motorů udržitelného rozvoje, představuje to pro nás jeden z našich hlavních úkolů do budoucna.

Paní Nop Kolap, farmářka z kambodžské oblasti Veal Veng v provincii Pursat, se přechodu na čistou energii věnuje s velkým nasazením. Ve své vesnici se snaží prosazovat výhody solární energie. Paní Kolap vlastní farmu o velikosti dvou hektarů, kde pěstuje okurky, rajčata, zelené fazole nebo třeba papáju. Jak zvládla z tradičních zdrojů energie přejít na ty obnovitelné?

"Moje farma byla naprosto závislá na provozu dieslových generátorů. V loňském roce ji ale vybrali jako pilotní místo pro projekt s názvem SWITCH to Solar. Díky tomu jsem se seznámila se solárním čerpadlem,” říká paní Kolap.


A právě zapojení do našeho projektu znamenalo pro paní Kolap životní změnu. Solární čerpadlo, nejmodernější solární technologie, nahradilo tradiční generátory. To farmářce umožnilo využívat spolehlivější a ekologičtější zdroj pro zavlažování a další nezbytnosti.

“O nové technologii jsem se dozvěděla od pracovníků Člověka v tísni, kteří mi přišli vysvětlit, jaké má výhody a nevýhody. V loňském roce jsem to vyzkoušela a bylo to nejen snadné, ale i výhodné,” dodává paní Kolap.

Sklízení úspěchu za využití solární energie

Využívání čisté energie přineslo paní Kolap mnoho výhod. Díky tomu, že je energie pro zavlažování stabilní, sklízí teď větší množství plodin, díky čemuž si vydělá víc peněz. Výdělek obvykle představuje přibližně 1 000 dolarů, v období sklizně bývá ještě vyšší.

"Využívání solární energie mi přináší velké množství výhod. Ušetřím, lépe se mi hospodaří s vodou, je to udržitelný a spolehlivý zdroj energie,” zdůrazňuje paní Kolap. "Dieselové generátory způsobují hodně škod, jsou mnohem nákladnější a navíc nejsou spolehlivé.”

Pro farmářku jsou velkým benefitem ušetřené náklady a čas. Technologie jí přináší finanční stabilitu, zároveň je mnohem ekologičtější. 

A ostatní obyvatelé vesnice? “Rozhodli jsme se to zkusit!“

Kromě toho, že je zapojena do našeho projektu, se paní Kolap také zabývá podporou zavádění solární technologie. Ostatní obyvatelé solárním panelům nejdřív příliš nevěřili. S novými informacemi a možností technologii vyzkoušet se však jejich názor postupně mění.

"Projektu SWITCH jsme moc vděční. Nejdřív nás technologie nezajímala, protože jsme mysleli, že to bude nevýhodné a neefektivní,” ohlíží se paní Kolap zpět. “Když jsme se dozvěděli víc o benefitech, které nám to přinese, rozhodli jsme se to zkusit a dnes už vidíme, jak přínosné to je.”

Díky úspěchu Nop Kolan se technologii rozhodlo vyzkoušet mnoho dalších obyvatel vesnice. Pozitivní dominový efekt tak zlepšil nejen životy jednotlivých lidí, ale přispěl i k udržitelné a odolnější společnosti v region Pursat. Jeden příběh inspiruje mnoho dalších, které se přidávají.

Každý malý krok na cestě k čistší energii má obrovský potenciál v boji proti klimatické změně. Inspirujte se i vy a pojďme zkoušet nové technologie, které nám pomohou zajistit udržitelnější budoucnost.


Projekt SWITCH to Solar je financován z fondů Evropské Unie prostřednictvím programu SWITCH Asia, zároveň je podpořen Českou rozvojovu agenturou. Projekt realizuje Člověk v tísni, EnergyLab a Sevea.

Autor: Johanna Legarta, Communications Manager

Související články