Biokal pomáhá farmářům na západě Zambie čelit suchům a potravinové nejistotě
Publikováno: 13. 6. 2024 Doba čtení: 3 minutyKvůli ničivým suchům, která ovlivnila období sklizně v letech 2023–2024, utrpěla řada farmářů v Zambii velké ztráty. Situace byla vážná především v Západní provincii. Tento region čelí tradičně různým znevýhodněním, jako je například velká vzdálenost od hlavního města, špatná dostupnost nebo závislost živobytí na farmaření. Navíc se tato oblast potýká s dopady klimatických změn.
Proto pomáháme místním lidem zvýšit odolnost vůči změně klimatu a zajistit potravinovou bezpečnost malých farmářů v regionu, a to prostřednictvím technologie bioplynu. Naším cílem je zlepšit přístup k čisté, udržitelné energii a organickým hnojivům. Tím pádem přispíváme ke zvýšení zemědělské produkce, příjmů a zlepšení potravinové situace drobných farmářů.
Máme čtyři hlavní cíle:
1. zvýšit povědomí a poptávku drobných farmářů po technologii bioplynu
2. zlepšit kapacity zedníků, kteří bioplynárny staví
3. vytvořit finanční schéma pro technologii bioplynu
4. zlepšit znalosti farmářů o využití bioplynu
Domácnosti mají v této oblasti komplikovaný přístup také k zemědělským prostředkům, jako jsou například hnojiva. Navíc se potýkají s nepříznivými klimatickými podmínkami, špatnou kvalitou půdy, nedostupností výnosných trhů, špatnou kvalitou služeb a technologií. Tyto faktory mají vliv na zemědělskou produktivitu, produkci a příjem farmářů. Přispívají také k výskytu chronické podvýživy a potravinové nejistoty.
Podpořili jsme proto 20 drobných farmářů, aby si mohli vytvořit takzvanou modelovou zahradu. Každý z nich dostal 25 kg semínek rajčat, zelí a řepky a na podporu růstu také 500ml insekticidů a 1 kg fungicidů. Především jsme ale kladli důraz na využití biokalu – vedlejšího produktu z bioplynáren – jako organického hnojiva. Biokal má totiž řadu různých výhod: zlepšuje zemědělskou produktivitu a výnosy a snižuje míru degradace půdy a životního prostředí. Je to efektivní organické hnojivo, které zvyšuje výnosy v zemědělství i v akvakultuře, a zlepšuje tak potravinovou bezpečnost a soběstačnost.
Rostliny, které farmáři zasadili dříve s vidinou pravidelných srážek, kterých se nakonec nedočkali, většinou nepřežily kvůli suchům. Ale sazenicím, které vysázeli později s přídavkem biokalu, se daří mnohem lépe. To potvrzuje také farmář Chris Mulope Mubiana:
Další z farmářů, Mushaukwa Kabombo poukazuje na další výhody využívání biokalu:
Gibson Mubiana Mushaukwa vysvětluje, jak se biokal využívá v praxi: „Biokal se musí dobře promíchat s půdou a rostliny potom musíme dobře zalévat. Například rajčata tak rostou velmi dobře. Může se ale využít také vlhký biokal a ten potom přidat k rostlinám.“
Poukazuje ale také inovativní využití biokalu: „Biokal je kromě hnojiva vhodný také jako insekticid. K tomu potřebujeme vlhký biokal, ke kterému přidáme 40 litrů vody. Tuto směs poté procedíme a použijeme pouze její tekutou část. Tu využíváme jako postřik na naše rostliny, abychom zmírnili nebezpečí napadení hmyzem.“
Zkušenost farmářů dokazují výhody, které biokal přináší v oblasti udržitelného zemědělství, při zvyšování výnosů a zlepšení živobytí, a to především v oblasti, která čelí klimatické změně a výzvám s ní spojeným. Situace v mnoha částech země je ale i nadále kritická, sucho bylo dokonce vyhlášeno jako celonárodní pohotovost.
Podle nejnovější zprávy Integrated Food Security Phase Classification (IPC) čelí nejméně 2 miliony lidí v Zambii (zkoumáno bylo 23 % populace celkem v 76 distriktech) akutní potravinové nejistotě a potřebují okamžitou humanitární pomoc. Proto ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí a UNICEF pokračujeme v podpoře místních farmářů.
Tyto aktivity doplňují náš projekt zaměřený na bioplyn, na kterém spolupracujeme s Českou rozvojovou agenturou. Díky němu jsme mohli představit využití biokalu a posílit tak odolnost a potravinovou bezpečnost místních drobných farmářů. Protože se Zambie potýká s dopady klimatické změny a potravinovou nejistotou, budeme i nadále podporovat ohrožené lidi a zavádět udržitelné zemědělské metody.