Ústecký magistrát musí lidem z uzavíraných ubytoven pomoci

Publikováno: 6. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Ústecký magistrát musí lidem z uzavíraných ubytoven pomoci
© archiv ČvT

Člověk v tísni, o.p.s. a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, z.s. vyzývají Magistrát města Ústí nad Labem, aby se zodpovědně postavil k řešení krizové situace lidí, kteří momentálně bydlí na uzavíraných ubytovnách v Klíšské a Purkynově ulici. Jejich situace je beznadějná, zodpovědný zásah města je nezbytný.

„Napětí se každou chvílí vyhrocuje a je evidentní, že magistrát nemá zpracován žádný krizový plán, jak podobné situace řešit. Přitom drtivá většina obyvatel má trvalý pobyt v Ústí, jsou občany tohoto města. Navíc jde v mnoha případech o lidi, kteří reálně nejsou schopni najít si jiné bydlení. Mluvím o velkých rodinách, seniorech či matkách samoživitelkách,“ říká Vít Kučera, ředitel ústecké pobočky Člověka v tísni.

Situace je kritická, reálně hrozí, že po uzavření obou ubytoven skončí celé rodiny na ulici.

„Město v tuto chvíli pouze rozdává seznamy jiných ubytoven v ČR, kde by lidé případně mohli hledat náhradní bydlení. To však rozhodně není dostačující,“ dodává Kučera. Jistou možností by byla výplaty dávky Mimořádné okamžité pomoci, nicméně to je pouze krátkodobé řešení. Je proto nezbytně nutné, aby město podniklo efektivnější kroky, které zajistí dotčeným rodinám alespoň nějakou střechu nad hlavou.

„Situace se opakuje stejně, jako tomu bylo na přelomu roků 2012-2013, kdy se uzavírala ubytovna v Krásném Březně a město se k problému postavilo stejně tak laxně jako nyní. Magistrát by mohl a měl řešit situaci na úrovni krizového štábu a urychleně zahájit jednání se společností CPI byty,“ doplňuje Ivana Šimánková, vedoucí sociálních služeb z Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva.

Kvůli krizové situaci se i naše podpora místním lidem musela přesunout pouze do našich kanceláří.

Kontakty:

Vít Kučera, vit.kucera@clovekvtisni.cz, 777 787 938

Ivana Šimánková, ivana.simankova@poradna-prava.cz, 724 701 600

Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor

Související články