Utekl jsem, když jsem uslyšel střelbu kousek od našeho domu, říká Afghánec Calum Fazlul. Dnes dostal podporu na zakoupení nejnutnějších věcí

Publikováno: 1. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Utekl jsem, když jsem uslyšel střelbu kousek od našeho domu, říká Afghánec Calum Fazlul. Dnes dostal podporu na zakoupení nejnutnějších věcí
© Foto: ČvT archiv

Provincii Baghlán v severním Afghánistánu nedávno zasáhly záplavy a zemětřesení. Nyní se okresy Dahana-e-Ghori a Shobuddin potýkají s rozsáhlými ozbrojenými konflikty. Patnáct lidí přišlo o život a tisíce jich jsou provizorně vystěhovány do bezpečí v Pul-e-Khumri, hlavním městě provincie. Mezi nimi je i Calum Fazlul. Z Dahana-e-Ghori utekl se svou rodinou, když se boje přesunuly příliš blízko k jejich domu.

„Lidé z jiných napadených vesnic říkali, že bojující ničí úplně všechno. Když jsem jednoho rána zaslechl střelbu kousek od naší vesnice, tak jsme vzali, co jsme unesli, a utíkali pryč,“ popisuje Calum Fazlul. Jeho rodina našla útočiště v Pul-e-Khumri. „Žijeme v jedné obytné buňce se dvěma dalšími rodinami. Nájem je hodně vysoký, ale nemáme, kam jinam bychom šli,“ říká Calumova matka, zatímco vaří oběd pro rodinu.

Calum Fazlul využil příležitosti, kdy boje na krátkou chvíli utichly, aby se vrátil do Dhana-e-Ghori a zachránil z domu, co se dalo. „Všechno bylo pryč. Jediné, co se ještě dalo využít, byly trámy ze střechy, tak jsem je přivezl do Pul-e-Khumri. A našel jsem taky jedno z našich telat, potulovalo se po nedalekém poli. Pokud si ale brzy nenajdu práci, budeme ho muset prodat,“ popisuje svou smutnou vyjížďku zpátky domů.

Pomoc pro 1 300 rodin během šesti měsíců

„Mohl bych ty trámy prodat. Ale přemýšlel jsem, že bych si je spíš ponechal pro případ, že se budeme moci vrátit a opravit náš dům. Jenže zatím to není bezpečné. Z naší vesnice odešlo osmdesát rodin a vrátit se zatím nemůže nikdo,“ říká Calum. Většina vnitřně přesídlených rodin z této oblasti v současnosti žije právě v Pul-e-Khumri. Všichni jsou buď ubytovaní u svých příbuzných, nebo žijí v podnájmu.

Člověk v tísni jako jeden z prvních zareagoval přímo na místě, a to v rámci programu Emergency Response Mechanism (ERM) podporovaného Evropskou komisí pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO). Člověk v tísni vedl dva týmy na předběžný odhad potřebné pomoci a posléze s přispěním EU podpořil více než 1 300 rodin za posledních šesti měsíců.

Rodina Caluma Fazlula dostala bezpodmínečný grant na pokrytí výdajů na nákup základních věcí, jako je třeba oblečení. Bohužel se zatím nezdá, že by boje v Dahana-e-Ghori měly brzy skončit. Další a další vysídlené rodiny přicházejí do Pul-e-Khumri v naději na mír a na přístřeší pro své nejbližší. Pitnou vodu a finanční podporu jim poskytují partneři programu ERM za podpory ECHO. Předběžné záznamy ukazují již 1 500 vysídlených rodin.

* Jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: ČvT

Související články