Už ve čtvrtek začíná Milostivé léto II. Minule jsme díky dárcům ukončili exekuce za více než sto milionů

Publikováno: 29. 8. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Už ve čtvrtek začíná Milostivé léto II. Minule jsme díky dárcům ukončili exekuce za více než sto milionů
© Foto: People photo created by wayhomestudio - www.freepik.com

Desetitisíce dlužníků mají znovu a zároveň naposledy šanci vyřešit letité soudní exekuce, které proti nim vede stát a veřejnoprávní instituce. Podmínkou je, počínaje čtvrtkem 1. září, zaplatit v rámci akce Milostivé léto II svůj původní dluh a poplatek exekutorovi. Mnozí lidé však nebudou mít ani na zaplacení této částky. A právě to bylo impulsem k vyhlášení sbírky SOS Milostivé léto určené k financování pomoci lidem v beznadějné dluhové pasti.

„Řada rodin a lidí je v situaci, kdy ani na zaplacení původního dluhu nedokáží dát dohromady potřebný obnos. Přitom v rámci Milostivého léta stačí uhradit právě jen jistinu a vyřešit tak mnohdy mnohonásobně vyšší dluh. Cílem není plošně a bez rozmyslu pomáhat dlužníkům, ostatně člověk by si měl své dluhy splatit, ale pomoci v případech, kde to objektivně není možné. Tisíce rodin s jedním rodičem a dětmi jsou již nyní v takovém ekonomickém tlaku, že bez pomoci šanci Milostivého léta nevyužijí, a to by byla strašná škoda. Děkujeme všem dárcům za příspěvky do sbírky, za to, že jim osud lidí, kteří potřebují pomoc, není lhostejný,“ říká ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

251 dětí vyrůstá v rodinách, které se díky darům zcela nebo z velké části dostaly z dluhové pasti

Za necelé tři měsíce, během minulého Milostivého léta, se ve sbírce sešlo skoro 17 milionů korun. S žádostí o pomoc se tehdy na naše dluhové poradce obrátilo téměř 300 lidí či rodin z celé republiky. „Všechny žádosti jsme pečlivě prověřovali a kontrolovali, zda splňují klíčové podmínky pomoci. Jestli je dlužník ve složité sociální situaci a nezvládne exekuce vyřešit vlastními silami? Zda finanční dar ukončí buď všechny exekuce, anebo jejich rozhodující část? A jestli splacení původní jistiny povede ke smazání vysokého příslušenství - úroků a sankcí,“ vysvětluje koordinátorka sbírky SOS Milostivé léto Kamila Vodňanská.

„Tyto podmínky splnilo nakonec 245, tedy přes 80 % žadatelů, což umožnilo ukončit téměř 1000 exekucí. Suma dluhů, která byla díky velkorysosti dárců smazána, převýšila 100 milionů korun. To znamená, že každá koruna, kterou přispěli, pomohla sedmkrát! A co je nejpodstatnější, 251 dětí vyrůstá v rodinách, které se zcela nebo z velké části dostaly z dluhové pasti,“ dělí se o radost Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni.

Milostivé léto může pomoci například paní Monice

Sbírka je otevřená i pro Milostivé léto II. Růst cen energií a inflace jsou nyní další velkou zátěží, která komplikuje život mnoha rodinám. Může se stát, že jim znemožní využít této výjimečné oddlužovací příležitosti. Každý příspěvek v jakékoliv výši proto sbírka s povděkem přivítá. Darované peníze mohou pomoci například paní Monice.

Dnes dvaatřicetiletou ženu příliš štěstí v životě nepotkalo. Jako dospívající jí znásilnil vlastní bratr. V šestnácti letech se jí předčasně narodila těžce postižená dcera, o kterou se starala s tehdejším přítelem. Ten se však zabil při autonehodě a pár let nato Monice zemřela i milovaná dcerka. „Těžko ji soudit, že sledu všech těchto tíživých událostí se opakovaně snažila unikat pomocí drog. Ty ji nakonec ale dostaly i do vězení. Později se začala léčit na psychiatrii a nyní úspěšně absolvuje protidrogovou léčbu. Chce začít znovu. Aktivně si sama hledá práci. Jejím velkým přáním je založit rodinu s novým partnerem, společně si už vyřizují žádost o adopci,“ líčí dluhová poradkyně Anna Bímová. „Doposud to bylo tak, že kdykoliv se snažila v životě zvednout, vždycky jí něco dalšího srazilo zpátky. A my jí teď chceme pomoct, aby se tohle už zlomilo, protože vnímáme její velkou snahu a touhu po normálním životě,“ doplňuje.

Paní Monika má celkově 5 exekucí za více než 300 tisíc korun, které by sama těžko kdy splatila. Pokud by se jí v rámci Milostivého léta podařilo zaplatit jistiny v součtu 104 tisíce korun, zůstal by jí jen jeden menší dluh, který by si postupně už byla schopná splatit sama.

Veškeré důležité informace k Milostivému létu II pro dlužníky, věřitele, zaměstnavatele a dárce jsou k dispozici na webu společnosti Člověk v tísni milostiveleto.cz. Akce, která se vztahuje na soudně vymáhané exekuce zahájené před 28. říjnem 2021, končí 30. listopadu 2022.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně


Autor: Eva Kroupová

Související články